Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Gryzonie odporne na nowotwory

Recommended Posts

Ślepce i golce - żyjące pod ziemią gryzonie, które charakteryzuje niezwykła długowieczność - to jedyne ssaki u których nigdy nie zauwazono przypadku rozwinięcia się nowotworu. Uczeni z University of Rochester zajęli się badaniem mechanizmów obronnych tych zwierząt i dowiedzieli się, że... nie są one identyczne.

Przed trzema laty profesorowie Vera Gorbunova i Andrei Seluanov określili mechanizm chroniący golce przed nowotworem. Okazało się wówczas, że gen p16 powoduje, iż komórki nowotworowe u tych zwierząt stają się nadwrażliwe na zbytnie zagęszczenie podobnych komórek i gdy takich nieprawidłowych komórek jest zbyt dużo przestają się one namnażać..

Teraz uczeni postanowili zająć się zbadaniem mechanizmu chroniącego ślepce. Spodziewaliśmy się, że rozwinęły one podobny mechanizm co golce. Tymczasem odkryliśmy, że ochrona działa u nich inaczej - mówi Seluanov.

Uczeni wyizolowali komórki z organizmu zwierzęcia i założyli hodowlę, w której zmusili je do namnażania się ponad normę. Jednak po 15-20 podziałach wszystkie komórki z hodowli nagle zginęły. Bliższe badania ujawniły, że komórki rozpoznały u siebie stan przednowotworowy i zaczęły wydzielać interferon beta, który doprowadził do ich śmierci. Zabite zostały nie tylko nieprawidłowe komórki, ale również ich sąsiedzi, dzięki czemu doszło do całkowitego usunięcia kolonii komórek, które mogłyby zagrozić organizmowi. Zginęły nie tylko komórki nowotworowe, ale także przylegające do nich komórki, które mogły wykazywać podobne nieprawidłowości - mówi Seluanov. Profesor Gorbunova dodaje, że być może taki mechanizm udałoby się wykorzystać u ludzi.

Uczeni z Rochester zapowiadają, że teraz skupią się na odpowiedzi na pytanie, co wyzwala w komórkach produkcję interferonu beta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...