Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Rozczłonkowany nieprzytomny mózg

Recommended Posts

Nieprzytomny mózg jest podzielony na małe fragmenty, które czuwają, ale nie mogą się ze sobą komunikować.

Naukowcy z MIT-u i Massachusetts General Hospital (MGH) monitorowali aktywność mózgu 3 pacjentów, których znieczulano propofolem. Zidentyfikowano charakterystyczny wzorzec, odpowiadający rozpadowi komunikacji między różnymi regionami. Każdy z tych obszarów doświadczał krótkich rozbłysków aktywności, przerywanych dłuższymi okresami spokoju.

Na niewielkim obszarze procesy przebiegały całkiem normalnie, ale z powodu okresowego wyciszania co kilkaset milisekund wszystko ulegało zaburzeniu, przez co komunikacja stawała się niemożliwa - tłumaczy Laura Lewis, studentka z MIT-u.

Wreszcie dysponujemy obiektywnym fizjologicznym sygnałem do pomiaru, kiedy ktoś jest nieprzytomny po znieczuleniu - podkreśla Patrick Purdon z MGH.

Amerykanie badali pacjentów z padaczką, którzy mieli przejść operację usunięcia elektrod wszczepionych do monitorowania ogniska napadów. Po podaniu propofolu w ciągu 40 s dochodziło do utraty przytomności (definiowano ją jako moment ustania reakcji na odtwarzane co 4 s dźwięki).

Za pomocą większych elektrod, rozmieszczonych w stosunku do siebie w odległości centymetra, naukowcy mogli monitorować ogólne EEG. Mniejsze elektrody wychwytywały sygnał pojedynczych neuronów. Pacjentom wszczepiono 50-100 elektrod.

Duże elektrody wskazały, że w ciągu kilku sekund od utraty przytomności w EEG nagle pojawiły się wolne oscylacje (obserwowano jeden cykl na sekundę). W tym samym czasie małe elektrody pokazały, że w zlokalizowanych rejonach neurony uaktywniały się na kilkaset milisekund, a potem również na kilkaset milisekund się wyciszały. Taka migocząca aktywność skutkowała wolnofalowym zapisem EEG.

Możliwe, że kiedy jeden region był aktywny, drugi, z którym ten pierwszy próbował się porozumieć, pozostawał wyłączony - opowiada Lewis. Warto dodać, że odkrycia zespołu z MGH i MIT-u stanowią poparcie dla jednej z teorii świadomości - teorii integracji informacji. W przyszłości autorzy raportu z PNAS zamierzają zbadać aktywność mózgu w czasie wybudzania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...