Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Argyria przypomina wywoływanie zdjęć

Recommended Posts

Przyjmowanie srebra - np. w postaci preparatów przeciwbakteryjnych - może prowadzić do argyrii, której głównym symptomem jest zmiana koloru skóry na niebieski, ewentualnie niebieskoszary. Amerykańscy naukowcy jako pierwsi wyjaśnili, w jaki sposób do tego dochodzi (ACS Nano).

Ciekawe jest to, że cząstki, które ktoś połyka [Ag-NPs], nie są cząstkami wywołującymi zespół - podkreśla Robert Hurt z Brown University.

W przeszłości badania próbek tkanek wykazywały, że cząsteczki srebra rzeczywiście osadziły się głęboko w skórze. Nie było jednak wiadomo, jak dokładnie się tam znalazły. Hurt i inni wykazali, że argyria to skutek złożonej serii reakcji chemicznych.

Nanosrebro jest rozkładane w żołądku, wchłaniane do krwioobiegu, a na końcu osadza się w skórze, gdzie ekspozycja świetlna doprowadza do powstania niebieskawego zabarwienia. Ostatni etap obejmuje tę samą fotochemiczną reakcję, która umożliwia uzyskanie czarno-białych zdjęć.

Zespół Hurta od lat zajmuje się środowiskowym wpływem srebra, głównie nanocząstek srebra. Odkryto m.in., że nanosrebro koroduje w kwaśnych środowiskach, tworząc jony (Ag+). Była studentka Hurta Jingyu Liu podejrzewała, że podobny proces zachodzi w ludzkim przewodzie pokarmowym.

By to sprawdzić, akademicy przeprowadzili serię symulacji. Jedna dotyczyła wpływu kwaśnego środowiska przewodu pokarmowego na Ag-NPs. Druga naśladowała białkowy skład krwi, a 3. - żel kolagenowy - błonę podstawną skóry. Okazało się, że soki żołądkowe oddziaływały na nanosrebro jak inne kwaśne środowiska - dochodziło do odrywania elektronów. Powstające kationy dostawały się do krwioobiegu. Tam wiązały się z siarką białek krwi, z łatwością podróżując po organizmie i trafiając m.in. do skóry. Gdy zespół wystawił żel kolagenowy z Ag+ na oddziaływanie ultrafioletu, zauważono, że elektrony z otaczającego materiału przeskakiwały na kationy (zachodziła redukcja kationów do wtórnych Ag-NPs o zerowym stopniu utlenienia). Co ciekawe, w fotografii srebrowej wywołanie polega na redukcji naświetlonych kryształków halogenków srebra do koloidalnego - czarnego -metalicznego srebra. Analogia jest zatem bardzo wyraźna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Błąd: krwiobieg, nie krwioobieg.

 

To teraz już wiemy, że mieszkańcy Pandory masowo przedawkowali leki przeciwbakteryjne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...