Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Chiny budują 100-petaflopsowy superkomputer

Recommended Posts

Przed dwoma dniami w Oak Ridge National Laboratory zakończono montaż superkomputera Titan o wydajności 20 petaflopsów. Tymczasem Chińczycy rozpoczęli prace nad 100-petaflopsową maszyną.

Komputer Titan może trafić na pierwsze miejsce listy TOP500, której kolejna edycja ukaże się w listopadzie. Może, gdyż zajmująca obecnie pierwszą pozycję maszyna Sequoia ma teoretyczną wydajność wynoszącą 20,132 petaflopsa. Jednak jej wydajność zmierzona testem Linpack wynosi zaś 16,324 PFlops. Dopiero po publikacji listy przekonamy się, czy zmierzona wydajność Titana będzie wyższa.

Tymczasem jak poinformowali przedstawiciele Centrum Superkomputerowego Guangzhou, w roku 2015 zostanie w nim uruchomiony komputer Tianhe-2 o wydajności 100 petaflopsów. To pozwoli Chinom na dotrzymanie kroku największym superkomputerowym potęgom - USA i Japonii. Eksperci przewidują bowiem, że w roku 2018 pojawi się pierwszy superkomputer o wydajności przekraczającej 1000 petaflopsów, czyli 1 eksaflops. To wydajność oznaczająca przeprowadzanie tryliona (1018) operacji zmiennoprzecinkowych w ciągu sekundy.

Dotychczas w 20-letniej historii listy TOP500 chiński komputer tylko raz gościł na pierwszym miejscu. W listopadzie 2010 roku maszyna Tianhe-1A była najpotężniejszym komputerem na świecie. Obecnie znajduje się na 5. miejscu. O tym, czy budowany Tiahne-2 powtórzy sukces poprzednika przekonamy się za kilka lat.

Od czerwca 1993 roku, kiedy to opublikowano pierwszą edycję TOP500, tylko 15 superkomputerów trafiło na pierwsze miejsce. Osiem z nich znajduje się w USA, sześć w Japonii i jeden w Chinach. Szczególne miejsce zajmuje Blue Gene/L uruchomiony w 2004 roku w Los Alamos National Laboratory. Komputer ten pozostawał na pierwszej pozycji publikowanych co sześć miesięcy list od listopada 2004 do listopada 2007 roku. W czerwcu 2008 został zdetronizowany przez Roadrunnera. Obecnie BlueGene/L, mimo iż od dnia swojego debiutu został rozbudowany i jego moc obliczeniowa wzrosła o około 50% zajmuje odległe 92. miejsce na liście TOP500.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...