Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Po omega-3 już dobra pamięć staje się jeszcze lepsza

Recommended Posts

Kwasy omega-3 poprawiają pamięć roboczą młodych dorosłych.

W studium akademików z Uniwersytetu w Pittsburghu wzięli udział kobiety i mężczyźni z różnych grup etnicznych w wieku 18-25 lat. Przed zobaczeniem danych powiedziałabym, że to niemożliwe, [...] ale w czasie eksperymentu odkryliśmy, że członkowie tej populacji mogą poprawić wydajność swojej pamięci roboczej, mimo że są właśnie w szczytowej formie - podkreśla prof. Bita Moghaddam.

Zanim ochotnicy zaczęli półroczny maraton przyjmowania suplementów z kwasami omega-3, przeszli pozytonową tomografię emisyjną (PET) oraz badania krwi. Poproszono ich także o udział w teście pamięciowym N-back (zadanie polega na wciśnięciu klawisza z literą/cyfrą wyświetloną n-kroków przed aktualne demonstrowanym bodźcem).

Szczególnie interesujące było to, że przedsuplementacyjny wynik w teście N-back był dodatnio skorelowany z poziomem kwasów omega-3 w osoczu - podkreśla Moghaddam.

Ochotnicy przez 6 miesięcy zażywali Lovazę, suplement zaaprobowany przez FDA. Co miesiąc przeprowadzano z nimi rozmowy telefoniczne, ważnym elementem planu były także różnego rodzaju badania ambulatoryjne.

Tyle wcześniejszych studiów dotyczyło starszych osób lub pacjentów z rozmaitymi jednostkami chorobowymi, podczas gdy tą grupą młodych nikt się nie interesował. Co zatem z najlepszymi okresami naszego funkcjonowania? Czy możemy pomóc mózgowi w pełni wykorzystać potencjał, zwyczajnie prowadząc zdrowy tryb życia? Ustaliliśmy, że tak właśnie jest - wyjaśnia prof. Matthew Muldoon.

Amerykanie chcieli także wskazać mechanizm, za pośrednictwem którego kwasy omega-3 wywierają swój wpływ. Ponieważ wcześniejsze badania na gryzoniach sugerowały, że wyeliminowanie omega-3 z diety ogranicza ilość magazynowanej dopaminy oraz zmniejsza w prążkowiu zagęszczenie transportera amin katecholowych umiejscowionego w błonie pęcherzyków cytoplazmatycznych (ang. vesicular monoamine transporter 2, VMAT2), badacze z Pittsburgha zakładali, że za poprawę funkcjonowania poznawczego odpowiadały właśnie wzrosty VMAT2. Obrazowanie PET obaliło jednak tę hipotezę. Badania na zwierzętach, jakie są obecnie prowadzone w laboratorium Moghaddam, sugerują, że kwasy omega-3 wpływają na młodzież i młodych dorosłych inaczej niż na starsze osoby.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jakieś konkrety? Jaka ta korelacja, ilu badanych, jaki zakres iq?

Pytam, bo to ciekawe, ale zbyt ogólnie, mało wynika z tego doniesienia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...