Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Po omega-3 już dobra pamięć staje się jeszcze lepsza

Rekomendowane odpowiedzi

Kwasy omega-3 poprawiają pamięć roboczą młodych dorosłych.

W studium akademików z Uniwersytetu w Pittsburghu wzięli udział kobiety i mężczyźni z różnych grup etnicznych w wieku 18-25 lat. Przed zobaczeniem danych powiedziałabym, że to niemożliwe, [...] ale w czasie eksperymentu odkryliśmy, że członkowie tej populacji mogą poprawić wydajność swojej pamięci roboczej, mimo że są właśnie w szczytowej formie - podkreśla prof. Bita Moghaddam.

Zanim ochotnicy zaczęli półroczny maraton przyjmowania suplementów z kwasami omega-3, przeszli pozytonową tomografię emisyjną (PET) oraz badania krwi. Poproszono ich także o udział w teście pamięciowym N-back (zadanie polega na wciśnięciu klawisza z literą/cyfrą wyświetloną n-kroków przed aktualne demonstrowanym bodźcem).

Szczególnie interesujące było to, że przedsuplementacyjny wynik w teście N-back był dodatnio skorelowany z poziomem kwasów omega-3 w osoczu - podkreśla Moghaddam.

Ochotnicy przez 6 miesięcy zażywali Lovazę, suplement zaaprobowany przez FDA. Co miesiąc przeprowadzano z nimi rozmowy telefoniczne, ważnym elementem planu były także różnego rodzaju badania ambulatoryjne.

Tyle wcześniejszych studiów dotyczyło starszych osób lub pacjentów z rozmaitymi jednostkami chorobowymi, podczas gdy tą grupą młodych nikt się nie interesował. Co zatem z najlepszymi okresami naszego funkcjonowania? Czy możemy pomóc mózgowi w pełni wykorzystać potencjał, zwyczajnie prowadząc zdrowy tryb życia? Ustaliliśmy, że tak właśnie jest - wyjaśnia prof. Matthew Muldoon.

Amerykanie chcieli także wskazać mechanizm, za pośrednictwem którego kwasy omega-3 wywierają swój wpływ. Ponieważ wcześniejsze badania na gryzoniach sugerowały, że wyeliminowanie omega-3 z diety ogranicza ilość magazynowanej dopaminy oraz zmniejsza w prążkowiu zagęszczenie transportera amin katecholowych umiejscowionego w błonie pęcherzyków cytoplazmatycznych (ang. vesicular monoamine transporter 2, VMAT2), badacze z Pittsburgha zakładali, że za poprawę funkcjonowania poznawczego odpowiadały właśnie wzrosty VMAT2. Obrazowanie PET obaliło jednak tę hipotezę. Badania na zwierzętach, jakie są obecnie prowadzone w laboratorium Moghaddam, sugerują, że kwasy omega-3 wpływają na młodzież i młodych dorosłych inaczej niż na starsze osoby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakieś konkrety? Jaka ta korelacja, ilu badanych, jaki zakres iq?

Pytam, bo to ciekawe, ale zbyt ogólnie, mało wynika z tego doniesienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...