Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Czynniki metaboliczne zwiększają ryzyko zgonu w raku prostaty

Recommended Posts

Nadciśnienie, wysoki poziom cukru we krwi i wskaźnik masy ciała (a więc kryteria rozpoznawcze zespołu metabolicznego) zwiększają ryzyko zgonu z powodu raka gruczołu krokowego.

Ponieważ naukowcy nie mieli wielu danych nt. związków między czynnikami metabolicznymi (rozważanymi pojedynczo oraz zbiorczo) a ryzykiem zdiagnozowania lub zgonu z powodu raka prostaty, zespół Christel Häggström i Tanji Stocks z Uniwersytetu w Umeå przeanalizował informacje dotyczące 289.866 mężczyzn biorących udział w Metabolic syndrome and Cancer project (Me-Can).

Losy mężczyzn śledzono średnio przez 12 lat. W tym czasie u 6673 osób zdiagnozowano raka gruczołu krokowego; 961 zmarło wskutek choroby. Okazało się, że u panów z najwyższym wskaźnikiem masy ciała i ciśnieniem ryzyko zgonu wzrastało, odpowiednio, o 36 i 62%. Gdy naukowcy brali pod uwagę wskaźnik łączony, wyliczony dla wszystkich czynników metabolicznych, także stwierdzono, że mężczyźni z najwyższymi wynikami umierali z większym prawdopodobieństwem. Szwedzko-amerykańska ekipa nie znalazła dowodów na to, że wysokie poziomy czynników metabolicznych wpływają na ryzyko zachorowania na raka prostaty. Oznacza to, że o ile pacjenci z zespołem metabolicznym nie zapadają częściej na tę chorobę, o tyle jeśli się już u nich rozwinie, ryzyko zgonu jest wyższe. Obserwacje sugerują, że czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, takie jak nadwaga czy nadciśnienie, biorą udział w stymulowaniu postępów raka prostaty - podsumowuje dr Pär Stattin z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...