Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

W Niemczech znaleziono obóz wojsk Juliusza Cezara

Rekomendowane odpowiedzi

Archeolodzy z Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji dowiedli, że fortyfikacje znajdujące się w pobliżu Hermeskeil, niewielkiego miasteczka położonego 30 kilometrów na południowy-wschód od Trieru, to pozostałości najstarszej w Niemczech fortyfikacji rzymskiej. Obóz powstał prawdopodobnie podczas wojen galijskich, prowadzonych przez Juliusza Cezara w szóstym dziesięcioleciu przed Chrystusem. Zlokalizowano go w pobliżu potężnych fortyfikacji znanych jako Hunnenring (Ringwall von Otzenhausen), które były jednym z najważniejszych siedzib miejscowego plemienia Treverów. Doktor Sabine Hornung mówi, że siedziba Celtów mogła zostać zdobyta przez oddziały, które stacjonowały w nowo odkrytych rzymskich fortyfikacjach.

O istnieniu fortyfikacji o powierzchni około 260 000 metrów kwadratowych wiedziano od XIX wieku, jednak dotychczas nie było wiadomo, kto je wybudował. Doktor Hornung i jej zespół zaczęli prace w marcu 2010 roku. Bardzo szybko określili kształt fortyfikacji i stwierdzili, że główna część obozu miała powierzchnię 186 000 metrów kwadratowych, wystarczająco dużo, by mogło tam przebywać kilkanaście tysięcy żołnierzy, zarówno legionistów jak i jednostek wsparcia (auxilia). Zbudowano także podobóz o powierzchni 76 000 metrów kwadratowych, w którym znajdowało się źródło wody.

Po określeniu kształtu archeolodzy mogli przystąpić do poszukiwania konkretnych obiektów. Latem 2011 roku znaleziono jedną z bram prowadzących do obozu i odkopano kamienny chodnik przecinający umocnienia. Pomiędzy kamieniami chodnika uczeni znaleźli liczne gwoździe pochodzące z sandałów rzymskich żołnierzy. Rozmiary i kształt gwoździ stały się pierwszą wskazówką sugerującą, że obóz powstał pod koniec istnienia Republiki. Przypuszczenia te zostały potwierdzone kolejnymi znaleziskami, takimi jak np. naczynia.

Odkrycie rzymskiego obozu wojskowego, z którego widać znajdujący się w odległości 5 kilometrów Hunnenring, wzbogaca naszą wiedzę o kampaniach toczonych przez Rzymian na terenach dzisiejszej Szwajcarii, Francji, Niemiec i krajów Beneluksu. Juliusz Cezar, w swojej "Wojnie galijskiej" pisał, że plemię Treverów dzieliło się na frakcje pro- i antyrzymską. Ta druga, na której czele stał arystokrata Indutiomarus i jego rodzina, buntowała się przeciwko rzymskiej władzy, a Rzymianie podejmowali w latach 54/53 oraz 51 p.n.e wyprawy odwetowe. Naukowcy wiedzieli, że Hunnenring został opuszczony około połowy I wieku p.n.e. Teraz wiadomo, że bezpośrednią przyczyną były prawdopodobnie wojny galijskie, a sam Hunnenring był siedzibą frakcji wrogiej władzy Rzymu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...