Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Fatalne wyniki Nokii

Recommended Posts

Chyba po raz pierwszy zacząłem wątpić, czy Nokia może wrócić do dobrej kondycji finansowej - stwierdził analityk Pete Cunningham z firmy Canalys na wieść o wynikach finansowych Nokii za ostatnik kwartał. Fiński koncern poinformował, że w trzecim kwartale bieżącego roku zanotował stratę w wysokości 969 milionów euro. Zdaniem jego przedstawicieli, klienci przestali kupować smartfony Lumia, czekając na premierę urządzeń z Windows Phone 8. Nokia sprzedała tylko 2,9 miliona Lumii. Kwartał wcześniej nabywców znalazły 4 miliony smartfonów. To pierwszy spadek sprzedaży od czasu rynkowego debiutu Lumii pod koniec 2011 roku. Wyniki są złe, gorsze niż oczekiwałem - dodał Cunningham.

Smartfony Lumia korzystają z Windows Phone 7.5 i nie można będzie ich zaktualizować do Windows Phone 8. Dlatego też Stephen Elop, prezes Nokii mówi, że nie jest zaskoczony spadkiem sprzedaży. Elop pozostaje jednak optymistą. W przyszłym roku Nokia ma rozpocząć sprzedaż wielu urządzeń z rodziny Lumia, co ma dać sprzedawcom detalicznym, operatorom telefonii komórkowej i klietom dostęp do zróżnicowanej oferty alternatywnej wobec urządzeń z systemami iOS i Android.

Przyszły rok będzie bardzo interesujący. Coraz więcej operatorów jest sfrustrowanych tym, że mogą wybierać tylko pomiędzy dwoma ekosystemami. Gdy zobaczą pełne portfolio Lumii będą mieli do wyboru wiarygodnego trzeciego partnera - stwierdził Elop. Prezes Nokii nie chciał zdradzić, ile modeli trafi na rynek Powiedział jedynie, że będą one sprzedawane w bardzo różnych cenach oraz zapewnił, że pojawią się też tanie Lumie.

Od lutego 2011 roku, kiedy to Nokia podpisała z Microsoftem umowę o współpracy, fińska firma straciła 4,5 miliarda euro. Nokia zrezygnowała bowiem z rozwoju Symbiana, który był jej głównym systemem operacyjnym. Spowodowało to gwałtowny spadek sprzedaży smartfonów z Symbianem. Mimo to wciąż stanowią one większość sprzedawanych przez Nokię smartfonów.

O tym, jak duża jest ostatnia strata Nokii świadczy jej porównanie z wynikami za trzeci kwartał ubiegłego roku Wówczas Nokia odnotowała stratę w wysokości jedynie 68 milionów euro.

Prawdziwym problemem dla Nokii jest segment smartfonów. Jeśli tutaj przegrają, będą powoli dogorywali próbując konkurować z chińskimi producentami - mówi Cunningham.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...