Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kolejna lista najbardziej zagrożonych naczelnych

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas ONZ-owskiej Konwencji nt. różnorodności biologicznej opublikowano siódmą edycję 25 najbardziej zagrożonych gatunków naczelnych. Dziewięć z nich żyje w Azji, pięć w Ameryce Południowej, pięć w Afryce, a sześć na Madagaskarze. Zwierzętom zagraża przede wszystkim wycinanie lasów oraz kłusownicy.

Najgorsza sytuacja panuje na Madagaskarze. Na wolności przetrwało tam np. jedynie 19 lemurów z gatunku Lepilemur septentrionalis. Sytuacja lemurów, które należą do najbardziej zagrożonych naczelnych, błyskawicznie pogarsza się od 2009 roku, kiedy to na Madagaskarze doszło do zamachu stanu. Z podobnie złą sytuacją mamy do czynienia w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie naczelnym zagrażają kłusownicy.

Ludzie stanowią największe zagrożenie dla swoich bliskich krewniaków. Spośród 633 gatunków naczelnych ponad połowa jest zagrożona z powodu działaności człowieka - wycinania i wypalania lasów, polowań oraz nielegalnego handlu.

Działania obrońców przyrody często przynoszą jednak dobre wyniki. Z tegorocznej edycji listy 25 najbardziej zagrożonych naczelnych wykreślono indyjskiego makaka wanderu oraz żyjącego na Madagaskarze lemura z gatunku Prolemur simus. Specjaliści przypominają, że właśnie dzięki wysiłkom na rzecz ochrony przyrody w XX wieku nie został wytępiony żaden gatunek naczelnych. W XXI wieku też dotychczas udało się tego uniknąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...