Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ładniejsza = bardziej winna

Rekomendowane odpowiedzi

Wcześniejsze badania powiązały fizyczną atrakcyjność z sukcesem odnoszonym w wielu dziedzinach, np. w pracy (niepoślednią rolę wydaje się w tym odgrywać efekt aureoli). Jest jednak wyjątek od tej reguły: sprawa sądowa dotycząca przemocy domowej i zabicia oprawcy. Gdy działającą w samoobronie jest atrakcyjna kobieta, ocenia się ją jako bardziej winną.

Antonio Herrera, Inmaculada Valor-Segura i Francisca Expósito z Uniwersytetu w Granadzie wymyślili na potrzeby studium dwa scenariusze postępowania sądowego. W obu oskarżona o zabicie swojego męża kobieta broniła się, argumentując, że była ofiarą długotrwałej przemocy domowej, a zatem zabijając małżonka, działała w samoobronie. Pojawiała się jednak pewna różnica: w jednym z opisów podsądna wpisywała się w stereotyp ofiary, a w drugim nie.

W ten sposób połowa uczestniczących w eksperymencie oficerów policji czytała opowieść, której bohaterka była młoda, [...], wyniszczona fizycznie i delikatna, miała dzieci i pozostawała zależna finansowo od partnera. Reszta zapoznawała się z historią, w której kobieta, konsultantka finansowa, była bezdzietna i zamężna od 10 lat. Podczas procesu zawsze dobrze się ubierała, a jej kontakty z sędzią i prawnikami odznaczały się rezolutnością i spokojem.

Psycholodzy poprosili badanych, by wcielili się w rolę członków ławy przysięgłych. Ich zadanie polegało na ocenie wiarygodności, odpowiedzialności i kontroli sytuacyjnej.

Wyniki pokazały, że stykając się z niestereotypową kobietą [...], ochotnicy przypisywali jej większą kontrolę nad sytuacją, co w kategoriach prawnych przekłada się na wyższy stopień winy. Drugą zmienną powiązaną z ferowanymi wyrokami okazał się poziom seksizmu badanych. Osoby, które zdobyły więcej punktów w skali wrogiego oceniania, także przypisywały oskarżonej większą kontrolę nad sytuacją.

Przed przystąpieniem do studium naukowcy zebrali grupę 169 oficerów Fuerzas de Seguridad del Estado z różnych części Hiszpanii. Większość próby stanowili mężczyźni (153).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeden z mankamentów ludzkiego sądownictwa. Niedawno czytałem o tym, że sędziowie wydają tym surowsze werdykty, im są głodniejsi, a po posiłku nagle wzrasta ilość pozytywnie rozpatrzonych spraw. Naturalnie trudno jest zniwelować takie wpływy, a jest ich całkiem dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy już ktoś obliczył, jakiej mocy procesor poradziłby sobie z orzekaniem (bez kamerki oczywiście, aby urody nie widział) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, wydaje się że na razie wystarczyło by zrobić jakieś przepierzenie by sąd nie widział podsądnego, choć wydaje mi się że surowsze kary były by wtedy dla wszystkich - ktoś popełnił przęstpwo - nie widzę go, ale wyobraźnia podpowiada mi że to wyrachowany/a cwaniak - brak litości, (jak dla wielodzietnej zniszonej życiem drobnej kobieciny) - surowszy wyrok.

Chociaż z drugiej strony to kobieta może mieć seksowny głos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem eksperyment miał wadę:

 

...a jej kontakty z sędzią i prawnikami odznaczały się rezolutnością i spokojem...

 

Policjanci, sędziowie potrafią często (nawet intuicyjnie) wyłapywać mowę ciała przesłuchiwanego. Osoba, która odznacza się rezolutnością i spokojem w kontaktach stresujących (rozprawa) nie wpisuje się w obraz osoby podatnej na przemoc domową. Tu mogło nie chodzić o wygląd, a o charakter. Jest dużo mniej prawdopodobne, że taka osoba poddała się presji męża (i przemocy) i działała impulsywnie (obrona w wyniku długiego okresu dręczenia, a nie pojedynczego ataku).

IMHO w eksperymencie powinni jedynie zmienić opis wyglądu ofiary (ubrana tak i tak, uroda taka i taka), ale zeznania, sposób bycia itp powinno zostać takie samo.

 

Co do Waszych postulatów to j/w, mowa ciała też jest ważna podczas przesłuchań.

 

radar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...