Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Żucie odstrasza demencję

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Karolinska Institutet argumentują, że zdolność przeżuwania pokarmów zmniejsza ryzyko demencji. Czemu brak zębów miałby prowadzić do spadku sprawności poznawczej? Wg Szwedów, niegryzienie ogranicza dopływ krwi do mózgu.

Akademicy z Wydziału Odontologii i Centrum Badań nad Starzeniem Karolinska Institutet oraz Uniwersytetu w Karlstadzie przyglądali się 557 osobom w wieku od 77 lat wzwyż. Okazało się, że u badanych, którzy mieli problemy z gryzieniem twardych pokarmów, np. jabłek, ryzyko rozwoju deficytów poznawczych było wyższe. Związek utrzymywał się nawet po uwzględnieniu dodatkowych czynników, takich jak wiek, płeć, wykształcenie czy ewentualne zaburzenia psychiczne. Co istotne, na uzyskane wyniki nie wpływał rodzaj uzębienia, a dokładniej fakt, czy było ono naturalne, czy sztuczne.

Podobne wyniki uzyskali Amerykanie, którzy sprawdzali, czy stan uzębienia (zdrowie jamy ustnej) ma jakiś wpływ na rozwój demencji u seniorów. Leisure World Cohort Study rozpoczęło się w latach 80. i objęło mieszkańców osiedla emeryckiego o tej samej nazwie. Stan uzębienia 5468 osób (3735 kobiet i 1733 mężczyzn) w średnim wieku 81 lat oceniano w 1992 r. za pomocą kwestionariusza. Ich dalsze losy śledzono do 2010 r. Przypadki demencji wyłapywano, analizując wyniki testów, także neurologicznych, szpitalne epikryzy czy akty zgonu. Do 2010 r. demencję stwierdzono u 1145 uczestników badania (21%).

Akademicy wyliczyli, że u nienoszących protez mężczyzn, których w 1992 r. skategoryzowano jako słabo żujących, ryzyko wystąpienia demencji było podwyższone aż o 91% (porównywano ich do panów z liczbą zębów wystarczającą do odpowiedniego żucia). W porównaniu do pań sięgających po szczoteczkę 3 razy dziennie, ryzyko demencji u kobiet niemyjących zębów codziennie okazało się o 65% wyższe. Kolejne statystyki pokazały, że liczy się nie tylko to, co możemy zrobić we własnym zakresie, ale i kontrola lekarska. U mężczyzn, którzy nie odwiedzili dentysty w ciągu ostatnich 12 miesięcy, prawdopodobieństwo wystąpienia demencji było o 89% większe niż u mężczyzn, którzy umawiali się na wizytę w gabinecie 2 lub więcej razy.

Wyniki obu studiów ukazały się w periodyku Journal of the American Geriatrics Society: amerykańskiego w sierpniu, szwedzkiego w październiku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uprzejmie donoszę, że artykuł ilustruje nadgryzione jabłko. Może ono, być ważnym symbolem, więc egzemplifikowanie nim tak prozaicznej czynności jak żucie, jest moim zdaniem, co najmniej lekkomyślne !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uprzejmie donoszę, że artykuł ilustruje nadgryzione jabłko. Może ono, być ważnym symbolem, więc egzemplifikowanie nim tak prozaicznej czynności jak żucie, jest moim zdaniem, co najmniej lekkomyślne !

Gdyby chodziło tylko o żucie, rzeczywiście lepszą ilustracją byłyby np. zęby. Szkopuł w tym, że w szwedzkich badaniach gryzienie właśnie twardych jabłek miało prowadzić do lepszego ukrwienia mózgu. Może to znak, świadczący o przesiąknięciu naszej kultury "arechetypem jabłka". W końcu motyw ten pojawia się dość często, od Biblii poczynając, a na baśniach kończąc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...