Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Odkryto grobowiec wielkiej królowej

Recommended Posts

W Gwatemali odkryto grobowiec królowej K'abel, uważanej za jedną na największych władczyń Majów z okresu klasycznego. Grobowiec znaleziono podczas wykopalisk w mieście El Peru-Waka'.

O tym, że pochowano w nim wielką władczynię świadczy pojemnik z alabastru znaleziony w grobowcu. Pojemnik przedstawia głowę i ramiona starszej kobiety, które zostały wyrzeźbione tak, jakby z niego wychodziła. Na pojemniku wyryto cztery hieroglify świadczące o tym, że należał on do K'abel. Naukowcy wzięli pod uwagę również inne dowody, takie jak naczynia ceramiczne i napisy na steli znajdującej się poza grobowcem i uznali, iż rzeczywiście znaleźli miejsce spoczynku słynnej królowej.

Odkrycie jest bardzo istotne z kilku względów. Nie tylko dlatego, że grób należy do znanej historycznej postaci. Klasyczna cywilizacja Majów to jedyna 'klasyczna' cywilizacja Nowego Świata. 'Klasyczna' w takim znaczeniu, że pozostawiła po sobie zarówno materiał archeologiczny, jak i świadectwa pisane - mówi profesor David Freidel z Washington University w Saint Louis. Wraz ze swoimi kolegami badał on rytualne miejsca w El Peru-Waka'. Odkrycie grobu nie było głównym celem prac. Jednak dzięki temu uczeni wiedzą, dlaczego świątynia, w której prowadzili wykopaliska, była tak ważna dla mieszkańców miasta. Znaczenia dodawał jej fakt, że pochowano tam wielką władczynię.

K'abel uznawana jest za największą królową późnego okresu klasycznego. Wraz ze swoim mężem, królem K'inich Bahlamem rządziła przez co najmniej 20 lat (672-692). Była wojskowym gubernatorem królestwa Wak i nosiła tytuł Kaloomte, czyli Największy Wojownik, co oznacza, że była ważniejsza od męża.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Była wojskowym gubernatorem królestwa Wa i nosiła tytuł Kaloomte, czyli Największy Wojownik, co oznacza,że była ważniejsza od męża.

A naukowcy dalej się zastanawiają "dlaczego te cywilizacje upadły" jak odpowiedzi są na wyciągnięcie ręki ;)

 

radar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...