Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Jeszcze więcej nauki - zapraszamy na Małopolską Noc Naukowców 2012

Rekomendowane odpowiedzi

Już w najbliższy piątek zapraszamy na szóstą edycję Małopolskiej Nocy Naukowców.

W bieżącym roku odbędzie się ona w czterech miastach: Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach.

Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca oraz zachęcenie do wyboru kariery naukowej. To także okazja, aby poznać naukowców w zupełnie innej roli – jako zwyczajnych ludzi z wielkimi pasjami i ciekawymi zainteresowaniami.

Tegoroczna impreza zostanie zorganizowana na większą skalę, niż jej poprzednie edycje. W Małopolską Noc Naukowców zaangażowały się Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademia Sztuk Pięknych, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rolniczy, Uniwersytet Ekonomiczny, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, Instytut Fizyki Jądrowej PAN, Instytut Nauk Geologicznych PAN, Instytut Ekspertyz Sądowych, Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie i Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach.

Uczestnicy w aż 47 lokalizacjach w Małopolsce, na 36 wydziałach, wezmą udział w ok 80 warsztatach, 108 pokazach i demonstracjach, ponad 50 wykładach. Pod przewodnictwem naukowców zwiedzą aż 50 laboratoriów i 19 wystaw. Dla najmłodszych uczestników przewidziano prawie 30 konkursów, gier i zabaw. Na uczestników czeka także mnóstwo wydarzeń towarzyszących – 8 przedstawień i kabaretów z naukowcami w roli głównej, koncert oraz wyjątkowe pokazy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii multimedialnych. W tą wyjątkową naukową podróż uczestników zabierze prawie 700 naukowców, przy wsparciu ponad 300 studentów i 50 kół naukowych.

Małopolska Noc Naukowców wyrasta na jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie. W jej pierwszej edycji, z 2007 roku, wzięło udział 3,5 tysiąca osób. W ubiegłym roku impreza przyciągnęła aż 31 000 gości. Organizatorzy szacują, że w bieżącym roku Noc odwiedzi 38 000 mieszkańców Małopolski i innych regionów kraju.

W bieżącym roku czeka nas jeszcze więcej atrakcji niż zwykle. W krakowskim kinie Kijów zobaczymy wystawę komputerów Atari i Amiga oraz będziemy mogli zobaczyć film z 1948 roku wyświetlony na liczącym sobie 80 lat projektorze. Uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak powstają efekty specjalne w grach komputerowych, wysłuchać koncertu gitar klasycznych i obejrzeć film w technologii 3D.

AGH zaprasza uczestników Nocy Naukowców do Laboratorium Wysokich Napięć, gdzie zobaczymy m.in. transformator Tesli, wyładowania piorunowe, iskrowe i ślizgowe. Obejrzymy lewitującą sferę, aktywne łożysko magnetyczne i wysłuchamy wykładów na temat Wielkiego Zderzacza Hadronów i świata kwazikryształów. Naukowcy pokażą też świecące cytryny, ogniotrwały papier i metale pamiętające kształt. Przygotowano też wystawę o 50 latach odkryć NASA.

Widzom o mocnych nerwach Instytut Ekspertyz Sądowych pokaże miejsce zbrodni, mieszkanie podejrzanego oraz sposób przeprowadzania badań pod kątem obecności narkotyków. Zapoznamy się z analizą porównawczą pisma oraz sposobami badania łusek i pocisków.

Z kolei Politechnika Krakowska pokaże, w jaki sposób bada się materiały i elementy konstrukcji budowlanych, zaprezentuje maszyny do badań wytrzymałościowych oraz wyjaśni czym są konstrukcje sprężone. Dowiemy się również o roli materiałów w procesach katalitycznych, poznamy chemię w ciemności oraz przekonamy się jak spieniają się poliuretany.

Z tymi i dziesiątkami innych niezwykłości będziemy mogli zapoznać się już w najbliższy piątek, 28 września.

Ze szczegółowym programem imprezy można zapoznać się na jej oficjalnej witrynie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...