Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Woda (bywa) na Weście

Recommended Posts

NASA poinformowała, że satelita Dawn odkrył na asteroidzie Westa ślady wodoru i działalności wody. Vesta to jedna z największych asteroid w Układzie Słonecznym. Jej średnica wynosi ponad 500 kilometrów.

Na powierzchni Westy Dawn zauważył otwory, które mogły powstać wskutek uwolnienia się płynnego uwodornionego materiału. Ponadto instrumenty satelity wykryły sygnatury wodoru, prawdopodobnie w postaci grupy hydroksylowej lub molekuł wody związanych z materiałem skalnym.

Źródłem wodoru na Weście wydają się uwodornione minerały dostarczone nań przez bogate w węgiel skały, które zderzyły się z asteroidą. Zderzenie odbyło się z na tyle małą prędkością, że nie doszło do utraty lotnego materiału - mówi Thomas Prettyman, główny naukowiec odpowiedzialny za instrument GRaND (Gamma Ray and Neutron Detector - wykrywacz promieni gamma i neutronów).

Naukowcy sądzili początkowo, że pod powierzchnią Westy, na jej biegunach, może znajdować się lód. Jednak ślady wodoru odkryto w pobliżu równika, tam, gdzie nie jest on stabilny. Na Weście, w przeciwieństwie do Księżyca, nie ma wiecznie zacienionych obszarów, cała jej powierzchnia jest więc poddana działaniu promieni słonecznych.

Uczeni sądzą też, że na Weście sporadycznie powstaje woda. Dzieje się tak, gdy uderzają w nią odłamki skalne. Wówczas ciepło powstałe wskutek kolizji prowadzi do przemian wodoru, pojawia się woda, która odparowuje. Stąd wspomniane na wstępie dziury na powierzchni planetoidy. Podobne struktury obserwujemy na Marsie, jednak tam woda powszechnie występowała. Zupełnie nie spodziewaliśmy się jej w takich ilościach na Weście. To dowód, że uwodorniony materiał nie tylko jest tam obecny, ale odgrywa ważną rolę w geologii asteroidy - stwierdził Brett Denevi z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Przed dwoma tygodniami satelita Dawn opuścił orbitę Westy i zmierza w kierunku planety karłowatej Ceres.

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...]Vesta, w przeciwieństwie do Księżyca, nie ma ciemnej strony, jest więc cała poddana działaniu promieni słonecznych.[...]

Ja to myślałem, że ciemna strona Księżyca jest dlatego, że jej nie widać z Ziemi a nie dlatego, że jest nieoświetlona. Przecież jak mamy zaćmienie Słońca to Księżyc ciemną stronę ma zwróconą w kierunku Słońca...

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja to myślałem, że ciemna strona Księżyca jest dlatego, że jej nie widać z Ziemi a nie dlatego, że jest nieoświetlona. Przecież jak mamy zaćmienie Słońca to Księżyc ciemną stronę ma zwróconą w kierunku Słońca...

To jest dosyć duży błąd merytoryczny w tym artykule aż trudno uwierzyć, że jest od NASA (doba księżycowa jest równa jego obrotowi wokół ziemi)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wygląda mi to na błąd w tłumaczeniu, W oryginale na http://dawn.jpl.nasa.gov/feature_stories/hydrated_minerals_on_giant_asteroid.asp jest napisane:

Scientists thought it might be possible for water ice to survive near the surface around the giant asteroid's poles. Unlike Earth's moon, however, Vesta has no permanently shadowed polar regions where ice might survive.
Z kolei za http://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99%C5%BCyc:
Innym następstwem niewielkiego nachylenia osi jest występowanie na dnach kraterów znajdujących się w pobliżu biegunów obszarów wiecznie zacienionych.
Autor oryginalnego artykułu nawiązywał w zdaniu z zawsze zacienionymi obszarami do zdania poprzedniego - ponieważ na naszym ziemskim Księżyciu w pobliżu biegunów występują obszary wiecznie zacienione.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...