Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Pierwsze planety w gromadzie gwiazd

Rekomendowane odpowiedzi

Grupa pracujących dla NASA astronomów odkryła pierwsze planety w gęstej gromadzie gwiazd. To dowód, że i w takich miejscach mogą się one formować. Wspomniane obiekty to gazowe giganty wielkości Jowisza. Każdy z nich obiega swoją gwiazdę w niewielkiej odległości i panują na nim wysokie temperatury. Planety znaleziono w gromadzie Ul, na który składa się około 1000 blisko położonych gwiazd.

Odkrywamy coraz więcej planet, które mogą przetrwać w bardzo różnych i skrajnych warunkach, takich jakie panują w tym klastrze. Nasza galaktyka zawiera ponad 1000 takich otwartych gromad, w których może istnieć więcej takich gigantycznych planet - mówi Mario R. Perez z Origins of Solar Systems Program.

Dwie nowo odkryte planety to PR0201b i Pr02011b. Odkryto je za pomocą teleskopu Tilinghast w Arizonie. Wcześniejsze poszukiwania planet w otwartych klastrach nie przyniosły żadnych rezultatów.

To było zagadką dla poszukiwaczy planet. Wiemy, że większość planet formuje się w gromadach, takich jak Mgławica Oriona, zatem dopóty, dopóki klastry nie są tak gęste, by uniemożliwiać powstawanie planet, przynajmniej kilka podobnych do Słońca gwiazd z otwartych gromad powinno posiadać planety. Teraz w końcu wiemy, że rzeczywiście tam są - mówi student Sam Quinn z Georgia State University.

Russel White z NASA dodaje, że młody wiek Ula wskazuje, że mamy do czynienia z jednymi z najmłodszych znanych nam planet. To bardzo ważne odkrycie, bo pozwala nam badać jak szybko gigantyczne planety migrują na obrzeża układu słonecznego, a gdy będziemy to wiedzieli, dowiemy się, jak migrują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już to gdzieś pisałem, ale podejmę temat jeszcze raz. Czy w polskim nazewnictwie nie stosuje się raczej określenia gromada gwiazd, a nie klaster? Rozumiem, że można ich pewnie używać wymiennie, ale jeśli w krótkim tekście słowo to pojawia się wiele razy i zawsze jest to klaster, a nie gromada, to zastanawiam się czy to ja mylę dwa różne pojęcia czy też autor nie ma świadomości istnienia jednego z nich. No offence, po prostu mnie to ciekawi. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że gromada. Ten klaster mi się strasznie zautomatyzował. Pewnie przez klastry komputerowe. Już poprawiam :) Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie widziałem w domenie .edu.pl wyrażenia "klaster gwiazd", ale "klaster galaktyk" jest... więc myślę, że i "klaster gwiazd" jest dopuszczalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...