Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Film do łatania i wybielania

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki współpracy zespołu prof. Shigekiego Hontsu z Kinki University oraz ekspertów z Uniwersytetu Stomatologicznego w Osace powstał ultracienki, biokompatybilny film z hydroksyapatytu, głównego materiału szkliwa. W odróżnieniu od swoich poprzedniczek, łatka jest giętka, dzięki czemu można ją będzie wykorzystać np. do zasłaniania uszkodzonej powierzchni zębów albo do natychmiastowego wybielania.

Japończycy są w stanie uzyskać film o grubości zaledwie 4 mikrometrów (0,004 mm). W ramach opracowanej przez nich technologii umieszczone w próżni skompresowane bloki hydroksyapatytu są poddawane oddziaływaniu promieni lasera. W ten sposób wyłuskuje się pojedyncze cząsteczki. Spadają one na blok soli, który podgrzewa się, by uległy krystalizacji. Później sól się rozpuszcza, a film trafia na papierowy filtr i jest suszony. Gdy stwardnieje, zdejmuje się go szczypcami.

Ze względu na liczne miniotworki pod nakładaną łatką nie tworzą się bąble (powietrze i ciecze bez problemu się wydostają). Prof. Hontsu podkreśla, że aby film na dobre przywarł do szkliwa, musi minąć prawie cała doba. Standardowe płatki są przezroczyste, ale na potrzeby stomatologii estetycznej da się wyprodukować także białą ich wersję.

Na razie akademicy z Kraju Kwitnącej Wiśni eksperymentują na wyrwanych zębach (oraz na własnym uzębieniu), ale wkrótce mają się rozpocząć testy na zwierzętach. Szacuje się, że zanim przykrywanie odsłoniętej zębiny hydroksyapatytowymi filmami znajdzie się w ofercie gabinetów czy klinik stomatologicznych, minie co najmniej 5 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5lat? szkoda, że tak długo...ciekawe czy taka warstwa jest trwała i na jakiej zasadzie przywiera. i 4 um to malutko.... myślę, że stworzenie grubszej warstwy miałoby większe zastosowanie, tak samo jak stworzenie warstewki z fluoroapatytu- ten przynajmniej (w porównaniu do hydroksyapatytu) nie jest rozpuszczalny w kwasach=większa trwałość.

czego to Japończycy nie wymyślą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...