Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Po nitce do kłębka, czyli od piwnicy na wina do etruskich piramid

Recommended Posts

Dzięki wyrzeźbionym w ścianie schodom archeolodzy zorientowali się, że to, co obecnie spełnia rolę piwnicy na wina, jest szczytową częścią etruskiej piramidy. Do odkrycia doszło w Orvieto w środkowych Włoszech.

Piramidę wykuto na płaskowyżu z tufu wapiennego. W górnej części, którą we współczesnych czasach przerobiono na piwnicę na wina, zauważyliśmy serię wykutych w ścianie starożytnych schodów. Z całą pewnością była to konstrukcja etruska - opowiada David B. George z College'u Świętego Anzelma.

Gdy zaczęły się wykopaliska, George i Claudio Bizzarri z Parco Archeologico Ambientale dell'Orvietano zauważyli, że ściany zbiegają się stożkowato, przypominając pokrojem piramidę. Pod piwnicą znaleziono etruskie tunele, co sugerowało, że niżej mogą się znajdować kolejne poziomy. I rzeczywiście - pod piętrem z połowy XX w. włosko-amerykańska ekipa natrafiła na poziom średniowieczny. Bezpośrednio pod nim leżała warstwa z różnymi artefaktami, m.in. attycką ceramiką reprezentującą styl czerwonofigurowy (z połowy V w. p.n.e.), ceramiką etruską z inskrypcjami z V-VI w. p.n.e. oraz obiektami, które wg datowania, mają ponad 3 tys. lat.

Przebijając się przez tę warstwę, naukowcy odkryli ok. 150 cm sterylnego wypełnienia, zrzuconego przez otwór w szczycie konstrukcji. Pod tym materiałem znajdowała się następna, tym razem brązowa [a nie szara] warstwa [...]. Co ciekawe, na ścianie nadal widać kamienne schody, zastanawiamy się więc, gdzie jeszcze nas doprowadzą - podkreśla Bizzarri.

Na razie archeolodzy pokonali ok. 3 m. Na tej głębokości napotkali tunel prowadzący do innej piramidy, która powstała przed V w. p.n.e. Bizzarri sądzi, że pod Orvieto znajduje się co najmniej 5 piramid. Dotąd dotarto do 3. Na pewno nie są one kamieniołomami ani cysternami. Nie minę się z prawdą, stwierdzając, że nigdzie indziej we Włoszech nie odnotowano istnienia tego typu konstrukcji. George sądzi, że piramidy spełniały jakieś funkcje religijne albo były grobowcami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piramidy we Włoszech, piramidy w Chorwacji... ehh ci kosmici, budować tak bez ładu i składu ;)

 

radar

Share this post


Link to post
Share on other sites

No nie wiem, nie wiem, jeszcze się okaże, że jest w tym jakiś zamysł ;) Prof. George obiecał, że będzie nam przysyłać zdjęcia dokumentujące postępy wykopalisk, więc przynajmniej włoski plan zagospodarowania przestrzennego powinien ujrzeć światło dzienne...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...