Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Orczysynek przyczyną menopauzy

Rekomendowane odpowiedzi

Menopauza pozwala samicom orek zajmować się dorosłymi synami. Biolodzy przez 36 lat obserwowali Orcinus orca u wybrzeży stanu Waszyngton i Kolumbii Brytyjskiej. Okazało się, że w przypadku samca w wieku powyżej 30 lat śmierć matki prawie 14-krotnie zwiększała ryzyko zgonu w kolejnym roku.

Samice orek żyją do 90 lat, ale przestają się rozmnażać w wieku 30-40 lat. Ekipa z Uniwersytetów w Exeter i Yorku, Centrum Badań nad Waleniami i Pacyficznej Stacji Biologicznej analizowała wzorce śmiertelności 589 osobników z 2 populacji w latach 1974-2010. Okazało się, że obecność nierozmnażającej się już samicy znacząco zwiększała przeżywalność jej potomstwa. W przypadku synów powyżej trzydziestki śmierć matki prowadziła do 14-krotnego wzrostu ryzyka zgonu w ciągu najbliższego roku. Na samice śmierć matki nie wpływała aż tak dramatycznie. Ryzyko zgonu córek powyżej trzydziestki wzrastało w identycznym okresie zaledwie 3-krotnie, a u samic poniżej 30. r.ż. śmierć matki w ogóle nie zmieniała wskaźnika przeżywalności.

U orek dzieci, zarówno samce, jak i samice, przez całe życie tworzą z matką grupę. Oznacza to, że kiedy rozmnażają się synowie, o młode dbają samice z innych stad, a gdy rozmnażają się córki, potomstwo zostaje w tej samej grupie, przez co nasila się konkurencja o zasoby w jej obrębie. Teoria przewiduje, że chcąc przekazać swoje geny bez dodatkowego obciążenia, matki powinny skupiać się na synach. Opisywane studium potwierdziło, że tak właśnie jest.

Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób przekwitła matka miałaby pomagać swoim synom. Dr Darren Croft z Uniwersytetu w Exeter przytacza jednak hipotezy zasugerowane przez pasjonatów orek. Wydaje się, że mogą one doprowadzać synów do wartościowych źródeł pożywienia, np. do łososi, albo wspierać ich podczas potyczek z innymi osobnikami.

Zarówno u orek, jak i u ludzi okres postmenopauzalny jest bardzo długi. Mimo że gatunki są do siebie pod tym względem podobne, zakończenie reprodukcji zachodzi z innych powodów. W przypadku ludzi uważa się, że menopauza pojawiła się w toku ewolucji, by kobiety mogły pomagać w opiece nad wnukami, podczas gdy u orek chodzi raczej o sprawowanie opieki nad własnym potomstwem, zwłaszcza nad dorosłymi synami - podsumowuje Croft.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...