Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Apple znowu wygrywa w sądzie

Rekomendowane odpowiedzi

Apple odniosło kolejny sukces w sądowej walce z konkurencją. Tym razem sąd w Niemczech wydał wstępny zakaz sprzedaży tabletów i smartfonów Motoroli. Uznano bowiem, że naruszają one patent Apple’a dotyczący wyświetlaczy dotykowych. Patent opisuje mechanizm, dzięki któremu dokument lub zdjęcie przesunięte przez użytkownika poza krawędź ekranu, automatycznie „odbija się“ i powraca na ekran gdy użytkownik podniesie palec, jakby był przywiązany na gumce.

Sąd w Monachium orzekł, że patent został naruszony m.in. przez urządzenia Mileston XT720, DEFY, Atrix i XOOM.

Apple domagało się również, a sąd spełnił żądania firmy, by Motorola ujawniła dane na temat swojej sprzedaży w Niemczech. Ma to umożliwić firmie z Cupertino obliczenie wysokości odszkodowania, którego chce zażądać od Motoroli.

Co więcej, sąd zgodził się również na to, by niesprzedane urządzenia naruszające patent zostały wycofane ze sklepów i kanałów dystrybucyjnych oraz... zniszczone. Jak powiedziała rzecznik prasowa sądu, zniszczenie smartfonów i tabletów da pewność, że nie trafią one powtórnie do sprzedaży.

Orzeczenie sądu nie jest ostateczne. Wyrok może zostać wykonany pod warunkiem, że Apple wpłaci kaucję w wysokości 25 milionów euro, Motorola nie odwoła się do sądu wyższej instancji lub przegra apelację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ręce już mi opadają. Ostatnio grałem w grę, gdzie tak działała mapa świata. Zapewne jeśli zgniłe jabłko się o tym dowie, to każe zniszczyć mój komputer.

Zaprawdę powiadam Wam: nigdy nie kupię nic co nosić będzie logo tego trolla patentowego!

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też ręce opadają chociaż z innego powodu. Jeszcze jestem w stanie zrozumieć że komercyjne przedsiębiorstwo wykorzystuje wszelkie dostępne legalnie środki do walki z konkurencją (inna sprawa czy długoterminowo takie działania się im opłacą ale mniejsza..), natomiast nie pojęte dla mnie jest jak absurdalny jest obecny system patentowy. I nawet nie jestem jednym z tych którzy krzyczą by patenty całkiem zlikwidować bo jestem świadom, że generalnie są bardzo potrzebne i pożyteczne, ale coś jest zdecydowanie nie tak w systemie ich wydawania skoro można opatentować tak podstawowe mechanizmy. To może analogicznie któryś z producentów prawdziwych gumek powinien teraz opatentować ich działanie i gumki wszystkich innych producentów należy zniszczyć? Albo może Microsoft powinien opatentować kliknięcie tak jak kiedyś się żartowało. Jak tak dalej pójdzie nie zdziwiłbym się gdyby ostatnie wydarzenia doprowadziły w końcu do jakiejś formy rewolucji patentowej, bo absurd ostatnio osiąga już krytyczne poziomy. Google już chyba wyczuwa nadarzającą się okazję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę innowacyjność rozwiązania będącego przedmiotem sporu etc pozostaje już chyba tylko

8288263000_1346798139.jpg

 

Edit: ciekawe czy za naciągnięcie łuku/procy bez "pocisku" też się należy opłata dla "wielkiego innowatora zgłaszajacego wyłącznie cudze rozwiązania (bo sam niczego nie wymyślił) Apple-a,w końcu wtedy będzie działać w opisany sposób (puszczasz - wraca do położenia początkowego).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwi tylko zachowanie producentów kopiujących takie rozwiązania, a jeszcze bardzej dziwi fascynacja (czytaj wybór urządzeń firmy a...) takimi rozwiązaniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że nie opatentowali ruchu posuwno-zwrotnego bo byłby problem z dzietnością :D

Iphone 5 ma 4G tylko czekać teraz aż Samsung wystawi swoje działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że nie opatentowali ruchu posuwno-zwrotnego bo byłby problem z dzietnością :D

Iphone 5 ma 4G tylko czekać teraz aż Samsung wystawi swoje działa.

Żeby tylko z rykoszetu nie dostał, bo to właśnie Samsung produkuje dla i-fonów elektronikę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic to nie pomorze Samsungowi bo Apple już zmniejszył zamówienia na pamięć od nich, a z info można wnioskować że chce całkowicie się uniezależnić od Samsunga. Procesy procesami ale jak głupie są sądy że przyznają rację którejś ze stron.

Przecież po ostatniej rozprawie społeczność internetowa każdy rzekomy patent który przywłaszcza sobie Apple podała dowody że to już były w innych urządzeniach, Apple po prostu wszystko posklejał do kupy, więc sam już nie wiem o co chodzi, czy adwokaci Samsunga są tacy głupi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ nie są, problem w tym że sądy interesuje kto ma patent a nie kto i kiedy jako 1 zastosował dane rozwiązanie (któryż to patent trzeba by obalić w osobnym procesie). Patrz np "podobne do I-pada" urządzenia z "odysei kosmicznej", które wyciągnięto przy okazji procesu o wygląd galaxy-taba. Apple rościł sobie wtedy prawa do "cienkich, prostokątnych urządzeń z wąską ramką dookoła ekranu", i co gorsza wygrał). Aczkolwiek sądy mądrzeją, i poza USA (gdzie logika sądów chodzi najdziwniejszymi ścieżkami) Apple coraz częściej dowiaduje się że nie ma monopolu na dane rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądy w USA jakie są każdy wie, jakby było jak w Wielkiej Brytanii to co innego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...