Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Biopolimery tańsze dzięki olejowi posmażalniczemu

Rekomendowane odpowiedzi

Olej posmażalniczy może być świetnym materiałem startowym w procesie wytwarzania przez bakterie tzw. biopolimerów. Naukowcy uważają, że w ten sposób ograniczy się zanieczyszczenie środowiska, uzyskując jednocześnie wysokiej jakości plastik na implanty medyczne.

Polihydroksyalkanolany (PHA) należą do grupy poliestrów alifatycznych. Stanowią materiał zapasowy i są wytwarzane przez bakterie podczas fermentacji cukrów lub lipidów. Poli(3-hydroksymaślan), PHB, jest najczęściej produkowanym polimerem z grupy PHA. Dotąd, by go uzyskać, do kadzi fermentacyjnych dodawano jako materiał startowy glukozę. Proces był jednak drogi, co w znacznym stopniu utrudniało komercjalizację.

Teraz akademicy z Uniwersytetu w Wolverhampton wykazali, że glukozę można z powodzeniem zastąpić zużytym w kuchni olejem. Przez 2 doby nasze wytwarzające biopolimery bakterie, Ralstonia eutropha H16, rosły o wiele lepiej i w efekcie wytwarzały 3-krotnie więcej PHB niż podczas hodowli na glukozie. Podczas eksperymentów z elektroprzędzeniem, które przeprowadzono we współpracy z badaczami z Uniwersytetu w Birmingham, wykazano, że nanowłókna polimeru uzyskanego z oleju były mniej skrystalizowane, dzięki czemu lepiej nadawały się do zastosowań medycznych - opowiada Victor Irorere.

W ramach wcześniejszych badań wykazano, że ze względu na nietoksyczność czy biodegradowalność PHB można by wykorzystać w mikrokapsułkach do dostarczania leków przeciwnowotworowych czy w implantach medycznych. Biorąc pod uwagę poczynione przez naukę postępy, wydaje się, że jesteśmy coraz bliżej wdrożenia tego typu wynalazków na szerszą skalę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...