Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Przyszłość gatunku w łapach łagodniejszych

Recommended Posts

Diabeł tasmański może nie wyginąć, jeśli nieco złagodnieje. Zespół dr. Rodriga Hamede'a z Uniwersytetu Tasmanii wykazał bowiem, że rakiem pyska (ang. Devil Facial Tumour Disease, DFTD) zarażają się głównie agresywne osobniki.

Nasze wyniki, że diabły z mniejszą liczbą ugryzień z większym prawdopodobieństwem zapadają na DFTD, były bardzo zaskakujące i antyintuicyjne. W większości chorób zakaźnych można wskazać superroznosicieli, czyli grupę zwierząt odpowiadających za większą część transmisji. W tym konkretnym przypadku odkryliśmy jednak, że zamiast być superroznosicielami, bardziej agresywne diabły funkcjonują jako superbiorcy.

W latach 2006-2010 biolodzy co 3 miesiące na 10 dni zastawiali pułapki w 2 lokalizacjach. Jedną z nich, West Pencil Pine, wybrano, ponieważ z jakiegoś powodu choroba wydaje się oszczędzać tutejszą populację. Odnotowywano wzorce urazów oraz, oczywiście, przypadki raka pyska.

Okazało się, że: 1) zakres pogryzień był zbliżony w obu miejscach, 2) diabły z mniejszą liczbą ugryzień z większym prawdopodobieństwem zapadały na DFTD, w dodatku 3) większość guzów rozwijała się wewnątrz pyska. Oznacza to, że bardziej agresywne torbacze nie są aż tak często gryzione, ale za to same gryzą guzy innych diabłów i się zarażają.

Kolejny krok jest fascynujący. Po pierwsze, musimy zbadać różnice genetyczne, które [zapewne] osłabiają wpływ DFTD na populację z West Pencil Pine. Po drugie, by zdefiniować typy nieśmiały i zuchwały, potrzebujemy bardziej szczegółowych danych nt. zachowań diabłów. Hamede uważa, że zdobytą wiedzę będzie można wykorzystać do wspierania doboru naturalnego mniej agresywnych zwierząt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...