Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Baran i bawół na szczęście

Rekomendowane odpowiedzi

Przed rozpoczęciem prac nad poszerzeniem drogi ekspresowej nr 1 w Izraelu na stanowisku Tel Moza odkryto dwie figurki sprzed 9-9,5 tys. lat: barana i bawołu. Archeolodzy z Izraelskiej Służby Starożytności sądzą, że były to amulety, zapewniające pomyślność podczas polowań.

Figurki [...] znaleziono w pobliżu dużego okrągłego budynku, którego fundamenty utworzono z zebranych z okolicznych terenów kamieni, a wyżej położone części ściany skonstruowano z cegieł z wysuszonego mułu - opowiadają Anna Eirikh i dr Hamoudi Khalaily.

Pierwsza figurka to baran z wapienia. Mierzy ok. 15 cm. Z przodu widać kręcone rogi. Całość wygładzono, pamiętając jednak o nacięciach wyodrębniających z bryły nogi zwierzęcia. Członkowie zespołu zgodnie przyznają, że rzeźbiarzowi z neolitu preceramicznego B doskonale udało się oddać proporcje tryka.

Druga figurka z dolomitu na pierwszy rzut oka wydaje się abstrakcją, lecz chwilę później obserwator dostrzega, że ma do czynienia z przedstawieniem dużego zwierzęcia. Wydatne rogi oddzielają głowę od reszty wydłużonej sylwetki. Rogi wyrastają pośrodku głowy i kierują się ku tyłowi, całkiem jak u [...] bawołu.

Wiadomo, że polowanie było podstawowym zajęciem ludzi w tym okresie [neolicie preceramicznym B]. Prawdopodobnie figurki służyły jako amulety zapewniające pomyślność w czasie łowów. Mogły stanowić centralną część tradycyjnej ceremonii, odprawianej przed udaniem się mężczyzn w teren - wyjaśnia dr Khalaily. Eirikh doszukuje się tu także nawiązań do procesu udomowiania zwierząt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...