Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Silne kobiece charaktery eliminują negatywny wpływ brutalnych mediów

Rekomendowane odpowiedzi

Na widzach obojga płci przemoc, także z elementami seksualnymi, robi mniejsze wrażenie (nie przeraża ani nie aktywuje uprzedzeń), jeśli dotyczy pozytywnie przedstawionych silnych kobiet. Prof. Christopher Ferguson z Texas A&M International University nazwał zaobserwowane zjawisko efektem Buffy. Miłośnicy X Muzy znają tę postać z serialu i filmu fabularnego pt. "Buffy: postrach wampirów".

Amerykanin zbadał 150-osobową grupę studentów. Wszyscy oglądali fragmenty programów telewizyjnych. W niektórych nie występowały sceny przemocy, inne przedstawiały przemoc w stosunku do kobiet w kontekście seksualnym. W części scen z przemocą bohaterki były bierne i bezsilne (jak w "Dynastii Tudorów", serialu historycznym BBC i Showtime), w pozostałych (m.in. w "Buffy: postrachu wampirów") umiały sobie poradzić z trudnymi sytuacjami. Okazało się, że podczas oglądania urywków z silnymi postaciami zarówno u mężczyzn, jak i kobiet występowało mniej negatywnych i lękowych reakcji.

Jak tłumaczy Ferguson, uległe bohaterki często stanowią uosobienie negatywnych stereotypów płciowych, które u wszystkich wzbudzają niesmak, spychając kwestię samej przemocy erotycznej na dalszy plan. Seksualnym i brutalnym treściom poświęca się sporo uwagi, byłem [więc] zaskoczony, w jak małym stopniu wpływają one na postawy wobec kobiet. Wydaje się, że decydujące znaczenie ma [...] sposób sportretowania bohaterki. [Oznacza to, że] koncentrując się [w ramach badań] na agresji i seksie, możemy patrzeć nie tam, gdzie trzeba.

Prof. Malcolm Parks, wydawca Journal of Communication, w którym ukazały się wyniki badań Fergusona, podkreśla, że pozytywne przedstawienia kobiet zadają kłam negatywnym stereotypom nawet wtedy, gdy w grę wchodzą erotyka i przemoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam, w odniesieniu do bohaterek książkowych mam podobne odczucia. czytając o silnych kobietach, które nie pozostają bierne, faktycznie negatywne emocje nie wizualizują się w mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...