Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Na tropie samoświadomości

Recommended Posts

Dotąd sądzono, że kluczowe dla samoświadomości są 3 obszary - wyspa, przedni zakręt obręczy i przyśrodkowa kory przedczołowa. Ostatnie badania naukowców z University of Iowa, w których wziął udział tzw. pacjent R z obustronnym uszkodzeniem wszystkich wymienionych rejonów, sugerują jednak, że świadomość siebie to raczej domena wielu rozproszonych szlaków.

Pacjent R skończył edukację na poziomie college'u. Obecnie ma 57 lat. Podczas eksperymentów mężczyzna przeszedł wszystkie standardowe testy na samoświadomość. Umiał też rozpoznać siebie zarówno w lustrze, jak i na zdjęciach wykonanych na różnych etapach życia.

Nasze badania pokazują, że samoświadomość odpowiada procesowi mózgowemu, którego nie da się zlokalizować w pojedynczym regionie. Według wszelkiego prawdopodobieństwa, stanowi ona wynik o wiele bardziej rozproszonych interakcji pomiędzy sieciami obszarów mózgu - podkreśla David Rudrauf. Autorzy artykułu, który ukazał się w PLoS ONE, uważają, że w samoświadomości pewną rolę odgrywają pień mózgu czy wzgórze.

Amerykanie zauważyli, że zachowania i sposoby komunikowania pacjenta R odzwierciedlają głębię i wgląd w siebie. Podczas rozmów wykazywał on rozbudowaną zdolność do introspekcji. Kiedy zapytałam go, jak opisałby siebie innym, stwierdził, że jest normalną osobą ze złą pamięcią - wspomina dr Carissa Philippi.

Co ważne, R był w stanie uznawać różne działania za konsekwencje własnych intencji. Ponieważ mężczyzna przez rok oceniał swoją osobowość w kwestionariuszach, można pokusić się o stwierdzenie, że wykazywał stałą zdolność do myślenia o sobie i postrzegania siebie. W związku z uszkodzeniem płatów skroniowych cierpi on jednak na amnezję, która nie pozwala mu na wciąganie do autobiograficznego ja nowych wspomnień.

Spotykając R po raz pierwszy, większość ludzi nie ma pojęcia, że coś jest z nim nie tak. Widzą normalnie wyglądającego mężczyznę w średnim wieku, który chodzi, mówi, słucha i zachowuje się jak przeciętna osoba. Wg poprzednich badań, ten mężczyzna powinien być zombi, a my wykazaliśmy, że to nieprawda.

Naukowcy zaczęli kwestionować rolę wyspy w samoświadomości już w 2009 r., gdy okazało się, że pacjent R, członek słynnego Iowa Neurological Patient Registry, wyczuwa bicie serca (jest to przejaw świadomości interoceptywnej).

Wyspa leży w dole bocznym mózgu, który oddziela płat czołowy od skroniowego. Co istotne, w korze wyspowej znajdują się ośrodki wisceromotoryczne i wiscerosensoryczne.

Specjaliści z University of Iowa szacują, że w wyspie R pozostało ok. 10% tkanki, a w przednim zakręcie obręczy ok. 1%. Badania obrazowe zademonstrowały, że resztkowa tkanka jest w dużej mierze nieprawidłowo zbudowana i odłączona od reszty mózgu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Specjaliści z University of Iowa szacują, że w wyspie R pozostało ok. 10% tkanki, a w przednim zakręcie obręczy ok. 1%.

 

Bycie sobą nie zależy od mózgu??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Waldi, czepiasz się. Nikt nie twierdzi, że nie zależy od mózgu, ale że niekoniecznie jedynie od tych 3 rejonów. Ale Ty to przecież rozumiesz, prawda?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Waldi, czepiasz się. Nikt nie twierdzi, że nie zależy od mózgu, ale że niekoniecznie jedynie od tych 3 rejonów.

 

W słodkiej wodzie żyją sobie organizmy o rozmiarach 15 do 60mikrometrów (plankton), bakterie o rozmiarach ok. 3mikrometrów oraz wirusy ok.0.3mikrometra gdzie tam jaki móżdżek może się zmieścić a jednak żyją (pomijam wszystko inne co gołym okiem można zobaczyć ;) ).

Każdy powinien dziennie wypijać ok 1,5l wody , łatwo sobie wyobrazić ile miliardów bitew dziennie musi stoczyć układ odpornościowy zanim przyswoi tę wodę a co jeśli słabnie ?? zaczyna się nam udzielać psychika tych żyjątek , przestajemy być sobą.

Stosujcie filtry osmotyczne z membranami 0,1 mikrometra (na allegro są po ok. 400zł) a siły obronne organizmu niech się skupią na infekcjach z powietrza.

Sprawa jest o tyle ważna że notują obecnie najniższy przynajmniej od 45lat poziom rzek , co oznacza w praktyce gęsty kompot z biologiczną wkładką lejący się z kranu, a kredyty na mieszkania ludziska pobrali na 30lat i zdrowie jest potrzebne by je spłacać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...