Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Resweratrol poprawia mobilność i równowagę

Recommended Posts

Resweratrol, polifenol występujący głównie w skórkach winogron, ale także w orzeszkach ziemnych czy owocach morwy i czarnej porzeczce, był dotąd znany jako związek obniżający poziom cholesterolu, zmniejszający ryzyko chorób serca czy działający antystarzeniowo. Teraz wykazano, że poprawia mobilność oraz równowagę, co oznacza, że można by go wykorzystać u starszych osób w ramach zapobiegania zagrażającym życiu upadkom.

Szefowa zespołu dr Jane E. Cavanaugh z Duquesne University podkreśla, że resweratrol zażywany w postaci suplementów lub stanowiący składnik diety eliminowałby część niedoborów motorycznych starzejącej się populacji. W ten sposób zwiększałby jakość życia seniora, a także zmniejszał ryzyko hospitalizacji związanej z pośliźnięciami i upadkami.

Cavanaugh podkreśla, że upadki stają się z wiekiem częstsze. Wśród pacjentów z chorobą Parkinsona problemy z równowagą czy chodem można częściowo wyeliminować za pomocą leków, jednak dla skądinąd zdrowych starszych osób nie zaproponowano dotąd porównywalnej terapii zaburzeń równowagi lub chodu. Mając to na uwadze, Amerykanie skupili się na naturalnych składnikach.

W ramach eksperymentu przez 8 tygodni myszom w wieku 2, 10 i 22 miesięcy wraz z karmą podawano resweratrol lub pinostilben. Okresowo testowano ich zdolność poruszania się po równoważni ze stalowej siatki, zliczając wszystkie omsknięcia itp. Początkowo starsze gryzonie miały problem z nawigowaniem, ale do 4. tygodnia popełniały o wiele mniej błędów i dorównywały jakością wykonania młodszym osobnikom.

Choć nie wiadomo, jaki jest mechanizm działania resweratrolu w tym przypadku, naukowcy natrafili na kilka wskazówek. Podczas eksperymentów wystawiali neurony na działanie neuroprzekaźnika dopaminy, która w dużych ilościach może wywoływać śmierć komórkową. Okazało się, że neurony potraktowane resweratrolem przeżywały. Analiza zademonstrowała, że polifenol ograniczał uszkodzenia wywoływane przez powstające wskutek rozpadu dopaminy reaktywne formy tlenu (RFT), a także aktywował sprzyjające przetrwaniu komórki białkowe szlaki sygnalizacyjne.

Cavanaugh podkreśla, że resweratrol jest, niestety, słabo wchłaniany. Szybkie wyliczenia wykazały, że aby uzyskać jakiekolwiek korzyści, osoba ważąca ok. 68 kg musiałaby dziennie wypijać aż 700 kieliszków czerwonego wina o pojemności 118 ml. Z tego powodu zespół bada syntetyczne związki naśladujące działanie resweratrolu, które byłyby bardziej biodostępne. Amerykanie zamierzają także ustalić, ile polifenolu dostaje się do mózgu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Umrze, umrze. Ten troll na tym forum robił to wiele razy.

Potem się odradza w innym wcieleniu :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Badanie samo w sobie interesujące. Nie słyszałem o tej funkcji tego związku.

 

Ale na siłę udowadnianie tego co było wcześniej wiadome "Analiza zademonstrowała, że polifenol ograniczał uszkodzenia wywoływane przez powstające wskutek rozpadu dopaminy reaktywne formy tlenu (RFT)," stawia jak dla mnie w marnym świetle tych naukowców.

 

Zamiast zająć się tym co odkryli to małpują kolejny raz to co jest znane - przeciwutleniacz zmniejsza uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki.

 

I nie lubię jak stawiają równość między ludzie a gryzonie. To różne organizmy, różne metabolizmy i to co działa u szczura wcale nie musi działać u człowieka. Nie raz i nie dwa tak było.

 

Bez opisanego mechanizmu i badań in vitro na ludzkich komórkach potwierdzające powstanie pozytywnej reakcji komórek 'szybkie wyliczenia' nie mają sensu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

to co działa u szczura wcale nie musi działać u człowieka. Nie raz i nie dwa tak było.

Większość reakcji, cykli i szlaków metabolicznych mamy identycznych ze szczurami. Czasami człowiek reaguje inaczej od szczura, ale to nie znaczy, że musisz pozbawiać seniorów nadziei ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...