Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Curiosity strzela do skał

Recommended Posts

Wczoraj łazik Curiosity po raz pierwszy użył na Marsie lasera. Urządzenie pracujące w ramach Chemistry and Camera Instrument - ChemCam - wystrzeliło w ciągu 10 sekund 30 impulsów w jeden z marsjańskich kamieni. Skałę nazwano Coronation. Każdy z impulsów trwał pięć miliardowych części sekundy i miał moc ponad miliona watów.

Wskutek oddziaływania lasera doszło do jonizacji wierzchniej części skały i jej zamiany w plazmę. ChemCam sfilmowała światło emitowane przez plazmę i za pomocą trzech spektrometrów dokonała analizy, która umożliwia określenie składu skały.

Mamy wspaniałe spektrum z Coronation, olbrzymią ilość danych. Nie możemy się doczekać wyników i ciężko na nie pracujemy. Przez osiem lat budowaliśmy ten instrument. Teraz czas na zbieranie owoców naszej pracy - mówi Roger Wiens, główny naukowiec odpowiedzialny za ChemCam.

Głównym celem badań Coronation była... nauka strzelania do celu. Jednak przy okazji naukowcy uzyskali osobne dane dla plazmy utworzonej po każdym z 30 impulsów. Zbadają, czy skład skały zmieniał się wraz z kolejnymi impulsami. Jeśli tak, będzie to oznaczało, że laserowi udało się przebić przez pył na Coronation i spenetrowano samą skałę. Pierwsza próba lasera była bardzo owocna. Uzyskano bowiem aż 6144 różne częstotliwości światła w zakresie ultrafioletu, podczerwieni i pasma widzialnego.

Zadziwiające jest to, że jakość danych - stosunek szumu do sygnału - jest lepsza niż to, co uzyskaliśmy podczas testów na Ziemi - stwierdził Sylvestre Maurice z francuskiego Instytutu Badań Astrofizycznych i Planetologicznych (IRAP - Institut de Recherche en Astrophysique et Planetologie) w Tuluzie, który jest zastępcą Wiensa.

W ciągu najbliższych dwóch lat - tyle bowiem ma trwać misja Curiosity - ChemCam zbada tysiące skał.

ChemCam wykorzystuje technikę zwaną laserowo indukowaną spektroskopią emisyjną. Jest ona wykorzystywana do badania składu materii w bardzo trudnych warunkach, np. wewnątrz reaktorów atomowych czy na dnie morskim. ChemCam jest pierwszym urządzeniem, które korzysta z tej techniki podczas misji międzyplanetarnej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Głównym celem badań Coronation była... nauka strzelania do celu. Jednak przy okazji naukowcy uzyskali osobne dane dla plazmy utworzonej po każdym z 30 impulsów. Zbadają, czy skład skały zmieniał się wraz z kolejnymi impulsami. Jeśli tak, będzie to oznaczało, że laserowi udało się przebić przez pył na Coronation i spenetrowano samą skałę.

 

A jeśli nie, to będą sobie pluli w brody, że do megawatowego lasera nie założyli małej kilkuwatowej dmuchawki :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To co robi ten łazik i czym jest ogromnie ekscytuje. To nie tylko bardzo zaawansowana (momentami autonomiczna) maszyna serwująca wystawne porcje danych dla naukowców, ale także symbol rozwoju technologicznego ziemian.

 

Patrzę w przeszłość, na wiedzę posiadaną w różnych wiekach i na styl życia ludzi. Muszę przyznać, że w obecnym czasie nauka codziennie dostarcza dreszczy z powodu małych i wielkich, przełomowych odkryć. Aż sam sięgnąłem po książki, żeby rozumieć coraz więcej. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nauka codziennie dostarcza dreszczy z powodu małych i wielkich, przełomowych odkryć.

Jako odpoczynek od tego nadmiaru, polecam wczesne średniowiecze. Przez całe pokolenia nic się nie działo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hura! Łazik umie strzelać do kamyków! Czas na naukę celowania do rzutków.

Czekając na miecze świetlne

P_.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...