Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Harvard Medical School stwierdzili, że płyty DVD pokryte światłoczułymi proteinami mogą przechowywać nawet 50 terabajtów danych. Warstwę białek, która umożliwia osiągnięcie tak olbrzymiej pojemności nośnika optycznego, stworzono z genetycznie zmodyfikowanych protein pewnego mikroorganizmu.

Profesor Renugopalakrishnan, który poinformował o odkryciu swojego zespołu podczas International Conference on Nanoscience and Nanotechnology, która odbyła się w Brisbane, uważa, że nośniki o takiej pojemności przydadzą się w przemyśle obronnym, medycznym i rozrywkowym. Można by na nich przechowywać zdjęcia z satelitów, obrazy uzyskiwane z rezonansu magnetycznego czy też filmy.

Nowe DVD są co wielokrotnie bardziej pojemne od dostępnych na rynku, najnowszych rozwiązań w dziedzinie przechowywania danych na nośnikach optycznych, płyt Blu-ray.

Warstwę, na której zapisywane są dane, uzyskano ze światłoczułego białka znalezionego w morskiej bakterii Halobacterium salinarum. Białko zamienia światło słoneczne w energię chemiczną. Gdy pada na nie światło, uwalniane są molekuły, z których każda ma unikalny kształt i kolor. Molekuły te potrafią przetrwać od kilku godzin do kilku dni, a następnie białko powraca do stanu pierwotnego.

Profesorowi Renugopalakrishnanowi i jego kolegom udało się tak zmodyfikować białka, że mogą one przetrwać całe lata. Pozwoli to na wykorzystanie ich do zapisu danych. Stan przed uwolnieniem molekuł mógłby reprezentować zero, a po uwolnieniu – jedynkę – mówi naukowiec.

Zespół naukowców, we współpracy z japońską firmą NEC, stworzył już prototypowe urządzenie USB, które wykorzystuje nową technikę zapisu danych. Powinno ono trafić na rynek w ciągu 12 miesięcy. Płyty DVD o pojemności do 50 TB będą zaś dostępne za 18 do 24 miesięcy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Gazeta Asahi Shimbun poinformowała, że Mitsubishi Chemicals zaprzestanie produkcji płyt Blu-ray i DVD. Dziennikarze twierdza, że przyczyną podjęcia takiej decyzji jest spadająca zyskowność tego typu przedsięwzięć spowodowana rosnącą konkurencją ze stron firm spoza Japonii.
      Ze zdobytych informacji wynika, że produkcja płyt sprzedawanych pod marką Verbatim zostanie zlecona przedsiębiorstwom z Tajwanu lub Indii. Jedynym japońskim producentem DVD pozostanie firma Taiyo Yuden.
      Płyty DVD osiągnęły szczyt popularności w 2007 roku, kiedy to na całym świecie sprzedano około 6 miliardów sztuk. Od tamtej pory ich sprzedaż spada. Analitycy przewidują, że w roku 2013 liczba sprzedanych płyt zmniejszy się do 3,7 miliarda sztuk.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Na Pennsylvania State University wykorzystano budowę oka krewetki modliszkowej (Odontodactylus scyllarus) do stworzenia dwuczęściowej płytki półfalowej, która może przyczynić się do udoskonalenia pamięci holograficznych, płyt CD czy DVD. Krewetka modliszkowa to jedno z niewielu zwierząt, które widzi polaryzację światła. Wielu naukowców sądzi, że oczy tych zwierząt lepiej współpracują z olbrzymim spektrum światła niż jakakolwiek płytka półfalowa stworzona przez człowieka.
      Chcemy zmienić polaryzację światła, bez wpływania na jego ilość, przechodzącą przez płytkę. Chcemy by wysoka przepuszczalność i zmiana polaryzacji były niezależne od częstotliwości. Innymi słowy, nie chcemy wpływać na kolor światła - mówi Akhlesh Lakhtakia z Penn State.
      Płytki półfalowe są wykorzystywane w tych urządzeniach, w których potrzebna jest konkretna polaryzacja, a w których dochodzi do jej zmiany. Zwykle są one wykonywane z kwarcu, kalcytu lub polimerów. Produkowane są też płytki wielowarstwowe, jednak mają one tendencję do rozwarstwiania się.
      Dlatego też uczeni z Uniwersytetu Technologicznego w Taipei we współpracy z profesorem Lakhtakią stworzyli płytkę wzorując się na budowie oka krewetki modliszkowej (krewetki boksującej). Naukowcy stworzyli trójwarstwową płytkę z pięciotlenku tantalu. Wykorzystali przy tym dwie metody osadzania warstw. Jedna pozwoliła na wyprodukowanie środkowej warstwy nanopręcików, które są do siebie równoległe i pochylone w tę samą stronę. Dwie zewnętrzne warstwy to również równoległe nanopręciki, ale wszystkie są ustawione pionowo. Te różne warstwy są konieczne gdy chcemy uzyskać wymaganą polaryzację bez jednoczesnego znaczącego zmniejszania przezroczystości w szerokim spektrum częstotliwości - poinformował Lakhtakia.
      Jako że długość nanopręcików jest mniejsza niż długość fali światła widzialnego, cała płytka charakteryzuje się dwójłomnością.
      Naukowcy zapewniają jednocześnie, że ich technika produkcji tego typu płytek wykorzystuje powszechnie używane technologie, nie wymaga zatem inwestowania w sprzęt litograficzny i jest kompatybilna z technologiami obecnymi w przemyśle elektronicznym i optoelektronicznym.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Seagate to pierwsza firma, której udało się upakować 1 terabajt danych na pojedynczym talerzu dysku twardego. Koncern pokazał właśnie 3,5-calowy HDD z serii Barracuda o pojemności 3TB, w którym zastosowano jedynie 3 talerze.
      Dyski z nowymi talerzami najpierw będą sprzedawane w ramach serii GoFlex. Będą się charakteryzowały pojemnością do 3TB i gęstością zapisu rzędu 625 gigabitów na cal kwadratowy. Pierwsze takie urządzenia trafią do sprzedaży w połowie bieżącego roku.
      Seagate nie zdradza przewidywanej ceny nowych HDD.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...