Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

"Powinniśmy szanować Microsoft" - mówi szef Linux Foundation

Recommended Posts

Środowisko linuksowe powinno dla własnego dobra uznać dominującą pozycję Microsoftu w niektórych obszarach, stwierdził Jim Zemlin, dyrektor Linux Foundation. Swoje słowa wygłosił on podczas targów LinuxWorld, które odbywają się w San Francisco.

Zdaniem Zemlina, nadszedł czas na zmianę strategii. Linux stał się już mainstream’owym systemem operacyjnym i tym samym zakończyła się pierwsza faza jego rozwoju. Teraz czas na drugą, która wymaga innego podejścia.

Twórcy opensource’owego systemu powinni w końcu przyznać, że Windows stanowi część rzeczywistości oraz, że wraz z Microsoftem mogą stworzyć duopol na rynku systemów operacyjnych. Jeśli zaś koncern z Redmond ma być partnerem, to należy go szanować, a nie wyśmiewać się z niego.

Są rzeczy, z którymi Windows dobrze sobie radzi – mówi Zemlin. Dodał, że Microsoft zdominował rynek OS-ów i dobrze radzi sobie z konkurencją.

Jednocześnie dyrektor Fundacji uważa, że środowisko linuksowe nie powinno przygotowywać wielkich kampanii marketingowych i zajmować się PR-em na tak olbrzymią skalę jak koncern Gatesa. Zamiast tego powinno przyznawać, że istnieją niedociągnięcia i starać się je naprawić, a nie im zaprzeczać. Musimy uznać, że czasami używanie opensource’owego oprogramowania postrzegane jest jako ryzykowne – stwierdził Zemlin. Dodał, że przedstawiciele wielu przedsiębiorstw nie chcą brać udział w opensource’owych dyskusjach, gdyż zwykle przeradzają się one w wojny.

Linux ma jednak olbrzymią przewagę nad oprogramowaniem o zamkniętym kodzie. Model rozwoju opensource’owego oprogramowania wymusza bowiem współpracę, dzięki czemu może ono znacznie szybciej czynić postępy.

Zemlin wezwał też do zsynchronizowania prac nad różnymi projektami. Dzięki temu linuksowe środowisko będzie mogło oferować w jednym terminie całe zestawy oprogramowania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...