Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Klapkowe zagłębie na półwyspie Jork

Recommended Posts

Przez 5 dni pod koniec lipca ponad 60 ochotników zbierało odpadki wyrzucone przez morze na 7-km Chilli Beach - plażę na półwyspie Jork w Queensland. W sumie śmiecie ważyły 5,52 t, jednak na wszystkich największe wrażenie zrobiły klapki, a właściwie ich imponująca liczba - 4696. Jak łatwo wyliczyć, co 1,5 m znajdowano 1 sztukę obuwia...

Wielkie sprzątanie zostało zarządzone przez Tangaroa Blue Foundation. Choć sceptyków sugerujących, że ekolodzy porywają się z motyką na słońce, nie brakowało, wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem. Zadanie rzeczywiście nie było łatwe, zwłaszcza że południowej części nikt dotąd nie oczyszczał. Oznacza to, że zalegały tam śmiecie z ostatnich kilkudziesięciu lat. Nie ma się co dziwić, że przekopanie się przez 800 m piachu pochłaniało niekiedy cały dzień.

Ponad 90% śmieci stanowiły wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne: butelki po napojach, wybielaczach i oleju, kilometry lin i sieci, odłamki różnych przedmiotów oraz tzw. pelety z "surowych" substancji polimerowych, z których później uzyskuje się gotowy produkt.

Etykiety na przedmiotach wskazywały, że wyprodukowano je w Indonezji, Papui-Nowej Gwinei, Chinach, Korei, Tajlandii, Malezji, na Filipinach i w Australii. Ekolodzy podkreślają, że znaleziono też tysiące skrawków z polistyrenowych powłok balonów meteorologicznych Australian Bureau of Meteorology.

By śmiecie, których objętość kilkakrotnie przekraczała możliwości lokalnego wysypiska, nie zostały spalone, od razu po odkopaniu z piachu prowadzono segregację. Specjalne urządzenie ściskało je w pryzmy. Po przyjeździe do Brisbane zostaną one przerobione na słupki czy ławki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...