Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Autoimmunologiczne uszkodzenie naczyń w chorobie Alzheimera

Rekomendowane odpowiedzi

Niemieccy naukowcy odkryli, że autoprzeciwciała przyczyniają się do uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu, odgrywając ważną rolę w rozwoju choroby Alzheimera czy otępienia naczyniowego.

Marion Bimmler z Max Delbrück Center for Molecular Medicine oraz dr Peter Karczewski z firmy E.R.D.E.-AAK-Diagnostik prowadzili badania na modelu szczurzym. Za pomocą angiografii rezonansu magnetycznego i innych metod ustalili, że autoprzeciwciała przyłączają się do specyficznych białek powierzchniowych (receptorów alfa 1-adrenergicznych) komórek naczyń mózgu. Generują ciągłą stymulację receptorów i zwiększają wewnątrzkomórkowy poziom jonów wapnia. W rezultacie ściany naczyń ulegają pogrubieniu, a dopływ krwi do mózgu jest zaburzony.

W ramach wcześniejszych badań próbek krwi pacjentów z alzheimeryzmem i otępieniem naczyniowym zespół Bimmler wykazał, że w ok. połowie występował porównywalny poziom autoprzeciwciał. W ramach pierwszych testów klinicznych realizowanych przy współpracy z Charité chorych z tymi jednostkami chorobowymi podzielono na dwie grupy: w jednej autoprzeciwciała usunięto z krwi dzięki immunoadsorpcji, u drugiej (kontrolnej) nie wykonywano żadnych zabiegów. W półrocznym i kolejnym rocznym okresie obserwacyjnym stwierdzono, że w 1. grupie funkcjonowanie pamięciowe i zdolność radzenia sobie w codziennym życiu uległy sporej poprawie, natomiast stan przedstawicieli grupy kontrolnej znacznie się pogorszył. Obecnie naukowcy planują studium na większej próbie pacjentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...