Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Złoty skarb krzyżowców

Recommended Posts

Znaleźliśmy 108 złotych dinarów i ćwierćdinarówek. To jeden z największych zbiorów średniowiecznych złotych monet odkrytych w Izraelu - mówi profesor Oren Tal z Uniwersytetu w Tel Awiwie.

Odkrycia dokonano w Parku Narodowym Apollonia, w miejscu, gdzie znajduje się dawna twierdza krzyżowców. Zamek Apollonia był jedną z najważniejszych fortec Szpitalników na tym terenie. W kwietniu 1265 roku zamek został zniszczony i nigdy już go nie zasiedlano.

Wykopaliska w tym miejscu trwają od dawna.

Złoto ukrył prawdopodobnie ktoś znaczny wśród krzyżowców, chcąc uchronić majątek przed zagrabieniem przez wroga. Przed trzema tygodniami znalazł je student archeologii Mati Johananoff.

To był mały, nieco uszkodzony dzbanek, wypełniony częściowo piaskiem. Ten, kto go chował stwierdził, że nawet jeśli ktoś odkopie dzbanek, nie będzie grzebał w uszkodzonym naczyniu i nie znajdzie monet - mówi profesor Tal.

Uczony uważa, że monety wybito w X i XI wieku w kalifacie Fatymidów. Widoczne są na nich inskrypcje, imiona władców, błogosławieństwa. Na niektórych widać datę, a nawet znak mennicy, co pozwoliło stwierdzić, że były wybite m.in. w Aleksandrii i Trypolisie.

Monety Fatymidów są bardzo trudne do badania, bo znajduje się na nich olbrzymia ilość informacji. Umieszczono na nich całe długie legendy, przez co litery są trudne do odczytania - dodaje uczony.

Monety zostały już zbadane i mają być przekazane muzeum. Teraz o ich posiadanie zabiegają dwie placówki - w Jerozolimie i Tel Awiwie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...