Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Amerykanin Josef Kristofoletti jest prawdziwym miłośnikiem detektora ATLAS w akceleratorze cząstek LHC. Po raz pierwszy namalował go w 2008 r. na ścianie Centrum Sztuki Współczesnej Redux w Charleston. Później, poproszony przez CERN, zaczął tworzyć mural z ATLAS-em tuż nad ATLAS-em.

Artysta z zacięciem naukowym miał okazję zwiedzić fascynujący go przybytek. Jak tłumaczy, inspiruje się muralami z renesansu. Wtedy większość z nich przedstawiała sceny religijno-mitologiczne. Kiedy myślę o LHC, zawsze kojarzy mi się z [...] katedrą nauki. Dlatego też stwierdziłem, że moje dzieło może być współczesną wersją renesansowych malatur.

Kolorowy ATLAS powstał na ścianie pomieszczenia kontrolnego. Prawdziwy detektor znajduje się pod spodem. Mural ma wielkość 2/3 urządzenia. Pracując na platformie podnośnika, Kristofoletti cały czas konsultował się z naukowcami. Najtrudniejszym elementem przedsięwzięcia było lekkie przesunięcie perspektywy. Lewa część detektora wydaje się znajdować bliżej niż prawa. Amerykanin przyznaje, że dużo przyjemności sprawiło mu uwiecznienie sygnatury bozonu Higgsa, bo to ślad czegoś niewidzialnego. Wg Amerykanina, projekt CERN-u ma większe znaczenie niż lądowanie na Księżycu, może bowiem pomóc w znalezieniu odpowiedzi na wiele egzystencjalnych pytań, np. skąd pochodzimy czy co to znaczy być człowiekiem.

Choć Kristofoletti zaczął realizować zlecenie w 2010 r., dopiero niedawno opublikował dokumentujący to film poklatkowy. W świetle ostatnich zdarzeń i anonsów przesunięcie daty premiery przestaje jednak dziwić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...