Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Microsoft zaprezentował Windows Phone 8

Recommended Posts

Microsoft zaprezentował system Windows Phone 8, który znaczną część kodu współdzieli z pecetowym Windows 8. W porównaniu z Windows Phone 7 zaszło kilka znaczących zmian.

System Microsoftu w końcu będzie miał podobne możliwości obsługi sprzętu, jak jego główni konkurenci. WP8 będzie współpracował z procesorami wielordzeniowymi. Co prawda WP7 na procesorach jednordzeniowych w niczym nie ustępował Androidowi czy iOS-owi obsługującym wielordzeniowce, jednak, jak zwracają uwagę analitycy, w świadomości użytkowników procesor wielordzeniowy jest lepszy od jednordzeniowego, zatem z marketingowego punktu widzenia WP7 stał na gorszej pozycji niż produkty Google’a i Apple’a. Nowy system obsłuży też wyświetlacze o różnej rozdzielczości, w tym HD 720p. Windows Phone 7 pracował tylko w trybie 800x480 i pomimo dobrego obrazu użytkowników mogły drażnić duże kafelki. Widać było, że na ekranie można zmieścić więc informacji. Dobrą wiadomością dla użytkowników WP7.5 jest zapewnienie, że wszystkie aplikacje z tej platformy będą działały na wszystkich aplikacjach WP8 bez konieczności wprowadzania w nich zmian. Telefony z Windows Phone 8 zostaną wyposażone też w czytniki kart microSD, użytkownik będzie mógł zatem zwiększyć dostępną pamięć. Produkt Microsoft wyposażony też będzie - podobnie jak konkurencja - w Near Field Communication (NFC), która pozwala na wykorzystanie smartfonu jako elektronicznego portfela czy biletu.

Pomimo, że WP8 dogoni pod względem możliwości obsługi sprzętu Androida i Apple’a, to zapewne nie na długo. Wkrótce Apple ma zaprezentować iOS-a 6 i prawdopodobnie będzie miał on większe możliwości niż system z Redmond.

Wraz z nowym systemem użytkownikowi zostanie dostarczony Internet Explorer 10, którego głównymi zaletami są znacznie szybsza obsługa JavaScript i HTML5 w porównaniu z WP7.5.

Graczy ucieszy wiadomość, że WP8 będzie obsługiwał gry bazujące na DirectX, zatem gry na peceta z Windows 8 będzie można uruchomić też na smartfonie.

Przeprojektowano też ekran startowy, dodając doń kilka mniejszych kafelków i umożliwiając użytkownikowi zmienianie rozmiaru.

Niestety, obecni użytkownicy Windows Phone nie będą mogli zaktualizować go do WP8. Przygotowano dla nich aktualizację do wersji 7.8. Daje ona lepszą kontrolę nad ekranem startowym i kafelkami oraz możliwość pobierania aktualizacji przez WiFi.

Pierwsze smartfony z Windows Phone 8 trafią na rynek w ostatnim kwartale bieżącego roku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coś w zdaniu ze zgodnością aplikacji się pozajączkowało. Poza tym, nie jest prawdą że telefon ma taki sam procesor co SIII, bo o ile dobrze rozczytałem, w SIII jest rdzeń graficzny Mali (na oko z wydajnością w czubie są układy PowerVR, potem właśnie Mali, a dalej już się kłębi).

 

Osobiście te rewolucyjne innowacje w WP8 jakoś mnie nie ujęły. Wymienne karty pamięci? Pobieranie programów przez WiFi? Jeszcze więcej prostokątów? Który rok mają w tym Redmond, 1998?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie uściśliłem, że chodzi o SIII LTE. Zaraz to zrobię.

Też żadnej rewolucji nie widzę. Ale w końcu WP dorównuje pod wzglęm możliwości konkurencji i w końcu będzie można się przekonać, czy MS ma czym grać na tym rynku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na razie zagrali tak, że kupując najnowszy i najdroższy telefon z Windows dowiadujesz się, że jest już przestarzały (bo nie da się na tym zainstalować nowszego firmware, który właśnie został pokazany). Może MS znowu się pręży przed producentami, ale po uszach dostali zwkli userzy, czyli ci, którzy zdecydują o powodzeniu całej imprezy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem, czy dla usera to problem. Bo co userowi po WP8 i obsłudze wielordzeniowych procesorów czy slotów na karty pamięci, skoro i tak nie ma takiego sprzętu w swoim smartfonie. A wraz z WP7.8 user dostanie to, na czym mu bardziej zależy - fajniejszy ekran startowy. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

No nie wiem. Jak patrzę na posty obecnych userów, jednym z dominujących wątków są np. modły o obsługę transferu plików przez Bluetooth. Najwyraźniej ludność zorientowała się, że zamiast smartfona dostali gadżet. A że są aktywne kafelki? Super, na androidzie mówi się na to "widżety".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...