Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Źródła odnawiane mogą zapewnić energię w USA

Recommended Posts

Należące do Departamentu Energii Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej (National Renewable Energy Laboratory) opublikowało raport Renewable Electricity Future Study (RE Futures). Dowiadujemy się z niego, że obecnie dostępne technologie produkcji energii odnawialnej będą w stanie zaspokoić w roku 2050 nawet 80% zapotrzebowania Stanów Zjednoczonych na energię.

W studium badano różne scenariusze, w których energia odnawialna stanowi od 30 do 90 procent całości produkcji energii w USA. Brano pod uwagę różne rodzaje energii, umiejscowienie jej źródeł, zapotrzebowanie na energię w różnych miejscach kraju itp. itd.

Głównymi konkluzjami raportu są stwierdzenia, że już obecnie dostępne komercyjne technologie produkcji energii odnawialnej, w połączeniu z bardziej elastycznymi sposobami dostarczania energii mogą zaspokoić 80% zapotrzebowania kraju. Potrzebne jest do tego stworzenie „inteligentnej“ sieci energetycznej, pozwalającej na bieżące zarządzanie podażą energii w zależności od lokalnego popytu. W USA istnieje wiele zróżnicowanych źródeł energii odnawialnej, co z jednej strony ułatwia jej produkcję i dostarczanie w miarę zmieniającego się popytu, a z drugiej pozwala na zmniejszenie produkcji energii konwencjonalnymi, obciążającymi środowisko metodami. Co ważne, koszty związane z korzystaniem z energii odnawialnej są porównywalne z kosztami innych czystych technologii.

Raport RE futures daje wstępną odpowiedź na pytanie o możliwość wykorzystania energii odnawialnej w skali całego kraju. Na potrzeby studium użyto najbardziej precyzyjnych modeli sieci energetycznej USA, brano pod uwagę godzinowe zmiany zapotrzebowania na energię oraz różne sposoby jej produkcji. Przy tworzeniu raportu współpracowało 35 różnych organizacji, od laboratoriów narodowych i uczelni wyższych po firmy prywatne i organizacje pozarządowe.

Na stronie NREL udostępniono symulacje pokazujące zmiany w źródłach pozyskiwania energii w latach 2010-2050, godzinową produkcję i godzinowy przepływ energii przez cały rok 2050.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma to jak propaganda "zielonych" naukowców. Ciekawe jak zwiększałby się udział elektrowni wiatrowych jeśli nie zwiększyłoby się znacznie ilości elektrowni gazowych, ewentualnie biogazowych. Ładnie to wszystko wygląda w teorii, ale chyba nikt normalny nie przewiduje włanczać/wyłanczać na godzinkę bloków w elektrowniach węglowych czy atomowych. Jak mogą zakładać też że popyt na energię wzrośnie o tylko o około 1/3, kiedy niedługo czekać nas może (a może musi) rewolucja motoryzacyjna, albo rozwój "czystych" technologii jądrowych. Analizy takie mogłyby mieć sens na góra 10 lat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli co, robienie takich badan wedlug ciebie jest bezwartosciowe, energia odnawialna nie ma sensu a my mamy sie ludzic ze na surowcach kopalnych nie zajedziemy w kryzys energetyczny przez ktory cala nasza cywilizacja upadnie

 

Lubie takich ludzi, ponarzekac na wszystko, powynajdowac wszedzie konspiracje, ale zeby wniesc cos pozytywnego, rozwiazac problem, wskazac alternatywe - to juz nic, tylko wlezc na swojego rssa, wyslac pare komentarzy i isc na tv ogladac euro

 

heh

Share this post


Link to post
Share on other sites

ponarzekac na wszystko, powynajdowac wszedzie konspiracje,

Odnawialna energia ma też swoją ciemną stronę, na co zwróciła uwagę fuzja.

---------------------------------

Co wniosłeś pozytywnego swoim postem?

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciemną stronę tzn. jaką? Że jest odnawialna w skali (co najmniej) tysięcy lat i ma najmniejszy narzut na środowisko? No raczej nie... Czy może dlatego, bo ludzie którzy w nią inwestują, starają się ją promować? Hmm i co w tym złego?

 

Mi się wydaje, że ta "Ciemna strona" jest znacznie bardziej przyziemna: że polacy dają sobie narzucać nieuczciwe warunki dot. wprowadzania odnawialnej energii w naszym kraju i zamiast winić Unię lub swój nieudolny rząd, który sami wybrali lub pozwolili wybrać, wolą narzekać na jedyną dobrą rzecz w całej tej sprawie tzn. ideę czystej energii.

 

Ciężko mi jest być obojętnym kiedy widzę taką głupotę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie w głupocie rządzących jest problem, ale w kosztach tej energii. Ilu znajdziesz znajomych skłonnych płacić 3 krotnie większe rachunki za prąd z elektrowni wiatrowych ? Około 10% podwyżki cen prądu w ubiegłym roku, wywołały natychmiastową falę niezadowolenia.

Orientujesz się jaką rezerwę mocy muszą utrzymywać konwencjonalne elektrownie dla zawodnej energii wiatru?

 

Droga energia to drogie produkty i droga żywność. Orientujesz się, ilu ludzi na świecie głoduje przy obecnej "taniej" energii ?

 

Orientujesz się, Ile procent ziemi uprawnej (i energii) należałoby poświęcić na uprawy roślin energetycznych kosztem roślin jadalnych?

Itd

A i jeszcze: na tym forum mało jest ludzi, którym szeroko pojęta ekologia jest obojętna. Chodzi jednak o rozsądny umiar.

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...