Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

USA ponownie na czele

Rekomendowane odpowiedzi

Po raz pierwszy od trzech lat na czele listy TOP500 - spisu najpotężniejszych komputerów na świecie - znalazła się maszyna z USA. Maszyna Sequoia, czyli system IBM BlueGene/Q, który zainstalowano w Lawrence Livermore National Laboratory osiągnęła w teście Linpack wydajność 16,32 petaflopsa. Urządzenie korzysta z niemal 1 miliona 600 tysięcy rdzeni procesora.

To nie tylko najpotężniejszy, ale i jeden z najbardziej wydajnych superkompupterów na liście. Do pracy potrzebuje zaledwie 7,9 MW mocy, podczas gdy druga maszyna na liście - 12,6 MW.

Na kolejnym miejscu uplasował się japoński K Computer, którego zmierzona wydajność wyniosła 10,51 Pflop/s. Maszyna z Kraju Kwitnącej Wiśni korzysta z nieco ponad 700 tysięcy rdzeni.

Trzecie miejsce należy do debiutanta na liście, superkomputera Mira (IBM BlueGene/Q), który został zamówiony przez Argonne National Laboratory. Wydajność 786 432 rdzeni tej maszyny wynosi w sumie 8,15 petaflopsów.

Stany Zjednoczone wciąż dominują na TOP500, ale ich przewaga nad resztą świata wyraźnie słabnie. W pierwszej 10 USA umieściły zaledwie trzy superkomputery. Po dwie maszyny pochodzą z Chin (5. i 10. miejsce) oraz Niemiec (miejsca 4. i 8.), a Japonia (2. miejsce), Włochy (7.) i Francja (9.) mają po jednym superkomputerze wśród 10 najszybszych.

Znacznie wzrosła też moc obliczeniowa maszyn. Wszystkie 500 superkomputerów ma łączną moc 123,4 Pflop/s. Moc wszystkich maszyn na liście z listopada 2011 wynosiła 74,2 petaflopsa. Obecnie aż 20 maszyn ma wydajność większą niż Pflops.

Obecnie 372 superkomputery (74,4%) korzysta z procesorów Intela. Pół roku temu do Intela należało 76,8% listy TOP500. Kolejną najpopularniejszą rodziną procesorów jest AMD Opteron. Zainstalowano je na 63 maszynach, czyli tyle samo co w ubiegłym roku. Z 49 do 58 komputerów wzrosły udziały IBM Power. Coraz bardziej popularne są też systemy z akceleratorami lub koprocesorami. Obecnie jest ich 58 (w listopadzie było 39). Aż 53 z nich korzysta z układów Nvidii, dwa używają procesorów Cell, dwa ATI Radeon i jeden Intel MIC.

Największym producentem superkomputerów pozostaje IBM (213 systemów), na drugim miejscu uplasował się HP (138).

Lista zdominowana jest przez komputery ze Stanów Zjednoczonych, których liczba spadła z 263 do 253. Kraje UE umieściły na liście 107 systemów, czyli o 4 więcej niż pół roku temu. W Unii dominują Wielka Brytania (25 maszyn), Francja (22) i Niemcy (20). Na TOP500 znajdziemy też 5 polskich supermaszyn. Oprócz już wymienionych krajów więcej superkomputerów mają tylko Kanada (10), Włochy (8) oraz Australia (6). Pięć systemów ma też Rosja i Indie, jednak ich ogólna wydajność jest wyższa o wydajności polskich superkomputerów.

Najwięcej maszyn, po USA, umieściły na liście Chiny. Jest ich 68, czyli o 6 mniej niż w ubiegłym roku. Na trzecim miejscu z 35 superkomputerami (wzrost o 5) uplasowała się Japonia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...