Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

USA ponownie na czele

Recommended Posts

Po raz pierwszy od trzech lat na czele listy TOP500 - spisu najpotężniejszych komputerów na świecie - znalazła się maszyna z USA. Maszyna Sequoia, czyli system IBM BlueGene/Q, który zainstalowano w Lawrence Livermore National Laboratory osiągnęła w teście Linpack wydajność 16,32 petaflopsa. Urządzenie korzysta z niemal 1 miliona 600 tysięcy rdzeni procesora.

To nie tylko najpotężniejszy, ale i jeden z najbardziej wydajnych superkompupterów na liście. Do pracy potrzebuje zaledwie 7,9 MW mocy, podczas gdy druga maszyna na liście - 12,6 MW.

Na kolejnym miejscu uplasował się japoński K Computer, którego zmierzona wydajność wyniosła 10,51 Pflop/s. Maszyna z Kraju Kwitnącej Wiśni korzysta z nieco ponad 700 tysięcy rdzeni.

Trzecie miejsce należy do debiutanta na liście, superkomputera Mira (IBM BlueGene/Q), który został zamówiony przez Argonne National Laboratory. Wydajność 786 432 rdzeni tej maszyny wynosi w sumie 8,15 petaflopsów.

Stany Zjednoczone wciąż dominują na TOP500, ale ich przewaga nad resztą świata wyraźnie słabnie. W pierwszej 10 USA umieściły zaledwie trzy superkomputery. Po dwie maszyny pochodzą z Chin (5. i 10. miejsce) oraz Niemiec (miejsca 4. i 8.), a Japonia (2. miejsce), Włochy (7.) i Francja (9.) mają po jednym superkomputerze wśród 10 najszybszych.

Znacznie wzrosła też moc obliczeniowa maszyn. Wszystkie 500 superkomputerów ma łączną moc 123,4 Pflop/s. Moc wszystkich maszyn na liście z listopada 2011 wynosiła 74,2 petaflopsa. Obecnie aż 20 maszyn ma wydajność większą niż Pflops.

Obecnie 372 superkomputery (74,4%) korzysta z procesorów Intela. Pół roku temu do Intela należało 76,8% listy TOP500. Kolejną najpopularniejszą rodziną procesorów jest AMD Opteron. Zainstalowano je na 63 maszynach, czyli tyle samo co w ubiegłym roku. Z 49 do 58 komputerów wzrosły udziały IBM Power. Coraz bardziej popularne są też systemy z akceleratorami lub koprocesorami. Obecnie jest ich 58 (w listopadzie było 39). Aż 53 z nich korzysta z układów Nvidii, dwa używają procesorów Cell, dwa ATI Radeon i jeden Intel MIC.

Największym producentem superkomputerów pozostaje IBM (213 systemów), na drugim miejscu uplasował się HP (138).

Lista zdominowana jest przez komputery ze Stanów Zjednoczonych, których liczba spadła z 263 do 253. Kraje UE umieściły na liście 107 systemów, czyli o 4 więcej niż pół roku temu. W Unii dominują Wielka Brytania (25 maszyn), Francja (22) i Niemcy (20). Na TOP500 znajdziemy też 5 polskich supermaszyn. Oprócz już wymienionych krajów więcej superkomputerów mają tylko Kanada (10), Włochy (8) oraz Australia (6). Pięć systemów ma też Rosja i Indie, jednak ich ogólna wydajność jest wyższa o wydajności polskich superkomputerów.

Najwięcej maszyn, po USA, umieściły na liście Chiny. Jest ich 68, czyli o 6 mniej niż w ubiegłym roku. Na trzecim miejscu z 35 superkomputerami (wzrost o 5) uplasowała się Japonia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...