Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Podwyżka może czasem oznaczać spadek satysfakcji

Recommended Posts

Dr Eugenio Proto z Uniwersytetu w Warwick sprawdzał, w jaki sposób cechy osobowościowe wpływają na postrzeganie przychodu i zadowolenie z życia. Stwierdził, że osoby neurotyczne mogą postrzegać wzrost płacy jako porażkę, jeśli podwyżka nie jest tak duża, jak się spodziewały.

Człowiek z wysokim poziomem neurotyzmu będzie postrzegał zwiększenie dochodu jako miarę sukcesu. Przy niższych dochodach wzrost pensji satysfakcjonuje, bo jest traktowany jako osiągnięcie. Jeśli jednak neurotyk już zarabia dużo, podwyżka może nie spełniać jego oczekiwań. Postrzegana jako częściowa porażka, obniża zadowolenie z życia.

Ekonomista dodaje, że uzyskane wyniki sugerują, że postrzegamy pieniądze raczej jako miarę naszych sukcesów czy porażek, a nie sposób na zwiększenie wygody.

Proto i drugi autor studium Aldo Rustichini z University of Minnesota wykorzystali dane zgromadzone w ramach British Household Panel Survey i German Socioeconomic Panel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że jest to naturalną cechą - nie tylko neurotyków. Wyobraźcie sobie sytuację, w której szef Wam obiecuje podwyżkę w jakiejś wysokości, po czym faktycznie otrzymujecie połowę z tego. Poza tym doktor Eugenio mógły się wcześniej zapoznać z dwuczynnikową teorią Herzberga (z 1957 r.), w którym wynagrodzenie jest tzw. "czynnikiem higieny" (nie prowadzą do budowania satysfakcji, a wpływają na poziom niezadowolenia).

Share this post


Link to post
Share on other sites

podwyżkę w jakiejś wysokości, po czym faktycznie otrzymujecie połowę z tego

 

To prawie tak samo jak z płacą brutto i netto. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...