Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Żeń-szeń łagodzi zmęczenie w chorobie nowotworowej

Recommended Posts

Podawane przez 2 miesiące wysokie dawki żeń-szenia pięciolistnego (Panax quinquefolius) skuteczniej niż placebo zwalczają zmęczenie u pacjentów z chorobami nowotworowymi.

Jak ujawnił zespół z Mayo Clinic, w studium uwzględniono 340 osób, które zakończyły lub znajdowały się w trakcie leczenia onkologicznego (60% grupy stanowiły kobiety z rakiem piersi). Codziennie podawano im placebo lub kapsułki z 2000 mg sproszkowanego korzenia żeń-szenia pięciolistnego.

W gotowych preparatach żeńszeniowych surowiec jest czasem przetwarzany z wykorzystaniem etanolu, co może mu nadawać szkodliwe dla pacjentek z rakiem piersi estrogenopodobne właściwości - tłumaczy dr Debra Barton.

Po miesiącu zażywanie żeń-szenia doprowadziło do lekkiego złagodzenia zmęczenia, jednak po 2 miesiącach poprawa była już znaczna. Po 8 tygodniach na standaryzowanej 100-punktowej skali odnotowaliśmy 20-punktową poprawę w zakresie zmęczenia. Co ważne, roślinny preparat nie wywoływał widocznych skutków ubocznych.

Zmęczenie u pacjentów onkologicznych wiąże się ze wzrostem poziomu cytokin prozapalnych oraz słabą regulacją stężenia hormonu stresu kortyzolu. W przeszłości podczas badań na zwierzętach wykazano, że ginsenozydy radzą sobie i z jednym, i z drugim.

W niedalekiej przyszłości Barton zamierza określić, na jakie konkretnie biomarkery zmęczenia wpływają substancje czynne żeń-szenia. Jest to tym ważniejsze, że skutki przewlekłej reakcji stresowej, która pojawia się w przebiegu choroby nowotworowej, utrzymują się nawet 10 lat od diagnozy i leczenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...