Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Starsi lepiej zabezpieczeni

Recommended Posts

Większość osób skłania się do opinii, że ludzie starsi gorzej radzą sobie z komputerami niż młodsi. Tymczasem największa dotychczas analiza haseł wykazała, że osoby starsze potrafią lepiej zabezpieczyć się w internecie niż osoby młodsze.

Joseph Bonneau z University of Cambridge przeanalizował hasła niemal 70 milionów użytkowników portalu Yahoo!. Obliczył siłę hasła dla różnych grup wiekowych i porównał uzyskane wyniki.

Okazało się, że hasło przeciętnej osoby w wieku powyżej 55 lat jest dwukrotnie trudniejsze do złamania niż hasło przeciętnej osoby w wieku poniżej 25 lat.

Najsilniejszych haseł używają osoby mówiące po niemiecku i koreańsku, najsłabszych - Indonezyjczycy.

Siła hasła mierzona jest w bitach. Bonneau ze zdziwieniem odkrył, że średnia siła analizowanych przez niego haseł wynosiła zaledwie 10 bitów w przypadku ataku online, czyli prób logowania się na czyjeś konto oraz 20 bitów w przypadku, gdy atakujący ma do dyspozycji ukradzioną bazę danych z zaszyfrowanymi hasłami. Oznacza to, że hasła były niezwykle słabe. Bonneau mówi, że siła sześcioznakowego hasła składającego się cyfr oraz małych i dużych liter wynosi 32 bity. Jest zatem wielokrotnie większa od siły przeciętnego hasła używanego w praktyce. Uczony stwierdził nawet, że gdyby przypisywano każdemu użytkownikowi przypadkowy 9-znakowy ciąg cyfr, to takie hasło byłoby 1000-krotnie silniejsze od przeciętnie używanego hasła. Możemy oczekiwać, że ludzie zapamiętają takie hasło. Przecież pamiętają 9-cyfrowe numery telefoniczne - mówi Bonneau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

siła sześcioznakowego hasła składającego się cyfr oraz małych i dużych liter wynosi 32 bity

 

W zasadzie to: 6*log2(62)=35,7

(a-z + A-Z + 0-9: 26+26+10 = 62)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...