Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Reakcje termiczne na kontakty społeczne

Rekomendowane odpowiedzi

Pozbawione podtekstu erotycznego kontakty społeczne z mężczyznami powodują u kobiet nieuświadamiany wzrost temperatury skóry twarzy.

Autorami badania, którego wyniki ukazały się w piśmie Biology Letters, są Amanda Hahn, Carmen Lefevre i David Perrett z University of St Andrews. Wykorzystaliśmy kamerę termowizyjną, by monitorować temperaturę skóry 16 heteroseksualnych kobiet podczas standardowej interakcji społecznej, kiedy [jak powiedziano badanym] eksperymentator lub eksperymentatorka oceniali kolor skóry w nieosobistych (ramię, dłoń) i osobistych (twarz, klatka piersiowa) rejonach ich ciała. Gdy wyposażony w sondę optyczną mężczyzna dotykał okolic osobistych, pojawiała się bardzo silna reakcja [znacznie wzrastała temperatury skóry twarzy] - opowiada Hahn. Przy kontaktach z przedstawicielką tej samej płci także pojawiała się reakcja, ale słabsza.

Choć reakcja fizjologiczna na kontakt społeczny nie jest niczym dziwnym, zaskakująca okazała się jej skala. "U pewnych kobiet podczas interakcji z eksperymentatorem temperatura twarzy wzrosła prawie o stopień Celsjusza". Psycholodzy nie próbowali wywołać żadnej emocji czy stresu. Większość pań nie zdawała sobie sprawy z tego, co się stało. Tylko ok. 1/4 wspominało o zmianie stanu emocjonalnego. Ochotniczki nie donosiły o zakłopotaniu czy dyskomforcie.

W ramach drugiego eksperymentu analizowano topografię zmian temperatury. Pod uwagę wzięto 5 obszarów: nos, czoło, policzki, a także okolice oczu i ust. Podwyższona temperatura nosa, w pobliżu ust i w okolicach okołooczodołowych była dobrym prognostykiem ogólnej zmiany temperatury twarzy pod wpływem kontaktu społecznego.

Na razie naukowcy nie są w stanie powiedzieć, czy zmiany ciepłoty skóry są dostrzegalne gołym okiem lub wyczuwalne za pomocą dotyku. Jeśli tak, stanowią zapewne część komunikacji niewerbalnej. Choć na razie przygoda naukowców z termografią dopiero się zaczyna, już teraz wspomina się o potencjalnych zastosowaniach medycznych czy ulepszonych wykrywaczach kłamstw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...