Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Nie tylko głowy

Recommended Posts

Słysząc hasło moai czy rzeźby z Wyspy Wielkanocnej, widzimy tylko i wyłącznie głowy, tymczasem okazuje się, że pod ziemią tkwią pokaźnej wielkości torsy. Archeolodzy z Easter Island Statue Project (EISP) odkopali klatki piersiowe dwóch 7-metrowych postaci.

Szefowa przedsięwzięcia Jo Anne Van Tilburg podkreśla, że nie tylko udało się w ten sposób zadziwić turystów, ale i poszerzyć wiedzę nt. technik inżynieryjnych budowniczych moai.Okazało się, że ziemia i szczątki organiczne, które częściowo przykryły posągi, nie zostały tu zniesione czy zwiezione, by ochronić i umocnić fundamenty. Wszystko spłynęło po prostu z wyżej położonych terenów. W skale macierzystej wydrążono otwory na pnie drzew. Dokoła dziur wyryto prowadnice lin. Całe to oprzyrządowanie służyło do wzniesienia rzeźb.

Odkryliśmy duże ilości czerwonego barwnika. Niewykluczone, że malowano nim posągi. [...] W chodniku pod jedną z rzeźb znaleźliśmy kamień z wyrytym półksiężycowatym symbolem, który miałby przedstawiać waka [łódź typu kanoe]. Tył rzeźb pokrywają liczne petroglify, w tym znów w kształcie waka. Rzuca się w oczy bezpośredni związek między symbolem łodzi a tożsamością artysty lub grupy, do której należała statua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...