Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Kawa przedłuża życie?

Recommended Posts

Amerykański Narodowy Instytut Raka, który jest częścią Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH), ogłosił, że osoby starsze, które piją kawę są narażone na mniejsze ryzyko śmierci niż osoby niepijące tego napoju.

Badania wykazały, że spożywanie kawy zmniejsza prawdopodobieństwo śmierci z powodu chorób serca, chorób układu oddechowego, udaru, urazów, wypadków, cukrzycy i infekcji. Doktor Neal Freedman i jego zespół badali związek pomiędzy spożywaniem kawy a ryzykiem śmierci. Badaniami objęto 400 000 kobiet i mężczyzn w wieku 50-71 lat. Informacje na temat spożycia kawy zebrano w latach 1995-1996, a dalsze losy badanych śledzono do śmierci bądź do 31 grudnia 2008 roku.

Naukowcy odkryli, że związek pomiędzy spożyciem kawy a zmniejszonym ryzykiem jest tym silniejszy im więcej kawy spożywali uczestnicy badań. Trzy lub więcej filiżanek kawy dziennie oznaczało redukcję ryzyka śmierci o 10 procent. Spożycie kawy nie miało u kobiet żadnego wpływu na prawdopodobieństwo śmierci z powodu nowotworów. W przypadku mężczyzn pijących kawę zauważono niewielkie, niemalże pomijalne statystycznie zwiększenie ryzyka śmierci z powodu nowotworów.

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów w Ameryce, jednak jej wpływ na ryzyko zgonu nie był jasny. Odkryliśmy, że spożywanie kawy może być łączone ze zmniejszonym ryzykiem śmierci w ogóle oraz ze zmniejszonym ryzykiem w powiązaniu z konkretnymi przyczynami. Chociaż nie możemy wykluczyć przypadkowej zbieżności pomiędzy piciem kawy a zmniejszonym prawdopodobieństwem śmierci, to sądzimy, iż uzyskane przez nas wyniki wskazują, że kawa nie ma niekorzystnego wpływu na zdrowie -powiedział doktor Freedman.

Badacze podkreślają, że kwestionariusze dotyczące spożycia kawy były zbierane raz, w konkretnym momencie życia danej osoby, nie odzwierciedlały zatem długotrwałych i zmieniających się w ciągu życia nawyków. Ponadto nie pytano o sposób przygotowywania kawy. Nie można zatem wykluczyć, że znaczenie ma metoda, jaką kawę parzono. Sposób, w jaki kawa zmniejsza ryzyko śmierci - jeśli rzeczywiście nie mamy tutaj do czynienia z przypadkową korelacją - nie jest jasny. Trzeba pamiętać, że kawa zawiera ponad 1000 związków, które mogą wpływać na zdrowie. Najlepiej zbadanym z nich jest kofeina, chociaż nasze badania dały podobne rezultaty dla kawy kofeinowej i bezkofeinowej - dodaje Freedman.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sator666: może tak może nie.

Pomyślałem np. czy badacze nie powinni poszukać jakichś zależności między pijącymi a niepijącymi. Z doświadczenia wiem że więcej kawy piją pracownicy umysłowi, a Ci średnio żyją dłużej. Może to jest dobre rozwiązanie zagadki ?

Jeśli chodzi o rzekomy sponsoring, to kawy jako takiej reklamować nie trzeba. No ale nie wykluczone że producenci kawy mogli właściwie zamówić takie płytkie badania to chyba nie takie drogie ;-)

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam 24 lata i pije kawe nalogowo tak mi smakuje. 3 max 4 kubki dziennie. Choruje na nerwice serca, kazdy kardiolog mowi zakaz picia kawy alko i palenia pepierochow. Pewnego cieplego dnia wypilem 6 piw mimo arytmi. Bol ustal. Zapewne zaburzenia przez % spowodowaly, ze nie czulem jak boli. Moze i alko bedzie niedlugo zdrowe i przedluzy zycie. Z reszta amerykanscy naukowcy... caly swiat sie z nich smieje :-P

Share this post


Link to post
Share on other sites

caly swiat sie z nich smieje :-P

 

I z tej radości korzysta z amerykańskich wynalazków, bez których, z powodu braku komputerów, nie byłby w stanie podzielić się swą radością, nie mówiąc już o tym, że spora część tego świata, z braku amerykańskich leków czy procedur medycznych nie miałaby okazji do pośmiania się ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...