Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Mechaniczny zapis danych

Rekomendowane odpowiedzi

Zespół Alexeia Gruvermana z University of Nebraska-Lincoln we współpracy z badaczami z Hiszpanii i University of Wisconsin opracował niezwykłą metodę zapisu danych na materiałach ferroelektrycznych.

Obecnie materiały takie wykorzystywane są m.in. w dyskach twardych, a zapis i odczyt odbywają się dzięki napięciu elektrycznemu, które zmienia właściwości konkretnych obszarów nośnika.

Gruverman i jego koledzy zauważyli, że informację można zapisywać... naciskając na powierzchnię ferroelektryka. Przyłożenie odpowiedniej siły wystarczy do zmiany polaryzacji materiału i jednocześnie nie niszczy jego powierzchni. Przypomina to nieco zasadę działania maszyny do pisania czy taśmy perforowanej, jednak wszystko odbywa się w skali nano. Urządzenie zapisująco-odczytujące musi nacisnąć na powierzchnię nośnika by zapisać lub odczytać dane. To sposób na zmianę polaryzacji bez użycia prądu elektrycznego, co czyni cały system wyjątkowym - mówi Gruverman.

Powyższe odkrycie może przyczynić się do powstania nowych nośników danych. Gruverman nie chciał spekulować, czy rzeczywiście tak się stanie. Zauważył, że ewentualne pojawienie się np. układów pamięci lub dysków twardych wykorzystujących wynalazek jego i jego kolegów, zależy od tak olbrzymiej liczby czynników, iż obecnie jest zbyt wcześnie by wyrokować, czy nowe odkrycie doczeka się praktycznych zastosowań.

Zespół Gruvermana chciałby jednak nadal pracować nad swoją techniką i poszukać dla niej innych zastosowań niż tylko przechowywanie informacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy metoda naciskowa nie będzie jeszcze bardziej niż obecna narażona na uszkodzenia powstałe przy wstrząsach? Poza tym nie bardzo rozumiem korzyści płynące z odwrócenia mechanizmu - dalej będzie on podatny na zmianę pól elektromagnetycznych, a prąd dalej będzie wykorzystywany - tyle, że do zasilania 'miniaturowych igiełek', które będą pukać w powierzchnię, zamiast do tworzenia napięć które będą wywoływać zmiany na powierzchni.

 

Dla mnie bardziej obiecująca byłaby technologia, która uodparnia nośnik danych na EMP czy na promieniowanie kosmiczne - więc raczej byłaby to technologia bazująca na zapisie mechanicznym jak w gramofonie lub optycznym jak w płytach cd/dvd (w zasadzie też jest to forma zapisu mechanicznego).

 

Ale może po prostu nie widzę potencjału tkwiącego w wynalazku? Jeśli ktoś widzi, to chętnie poczytam jeśli przedstawi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Przyłożenie odpowiedniej siły wystarczy do zmiany polaryzacji materiału i jednocześnie nie niszczy jego powierzchni.", Wszystko jest opare o własicowsci Ferroelektryczne, inny ładunek elektryczny powodóje że miateriał zmienia swój kształ(czyt. zapis). Ciekawi mnie za to jak działa odczyt, czy jest to igła ferroelektryczna z innym ładunkiem która odczytuje materiał zapisany z innym ładunkiem, jeżeli tak to jak rozwiązali problem z interferencją ładunków zwłaszcza w skali Nano?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...