Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Mks_vir ma nowego właściciela

Rekomendowane odpowiedzi

Firma ArcaBit, polski producent oprogramowania antywirusowego, została właścicielem legendarnej marki mks_vir. Ten najstarszy polski program antywirusowy jest dziełem zmarłego w 2004 roku Marka Sella.

Mks_vir to ikona polskiej informatyki. Sell w 1996 roku założył firmę MKS Sp. z o.o., która zajmowała się dystrybucją programu. Po śmierci Sella firma zaczęła przeżywać kłopoty, z czasem odeszła z niej duża część zespołu, w tym kluczowi programiści. Założyli oni firmę ArcaBit, która zaoferowała własny program - ArcaVir.

W wydanym właśnie oświadczeniu ArcaBitu czytamy: wydarzenia ostatnich lat, które w efekcie doprowadziły firmę  MKS Sp. z o.o. do upadłości likwidacyjnej, spowodowały, że merytoryczne i techniczne aspekty rozwoju oprogramowania zeszły na drugi plan ustępując pola jałowym sporom. Przyszłość programu mks_vir stanęła pod znakiem zapytania i tylko krok dzielił go od zapomnienia. My – ludzie z zespołu ArcaVir, którzy przed laty byliśmy kluczem do faktycznego sukcesu programu mks_vir, stwierdziliśmy, że nie możemy dopuścić do sytuacji, gdzie jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek z branży IT zniknie z rynku lub trafi w niepowołane ręce. Już kiedyś poprowadziliśmy mks_vir-a na szczyt i teraz zrobimy to ponownie. Przygotowaliśmy nowy pakiet mks_vir dostępny bez opłat dla wszystkich użytkowników. Dołożymy wszelkich starań, aby nowy mks_vir, zbudowany w oparciu o technologię swojego „młodszego brata” – pakietu ArcaVir, spełnił oczekiwania polskich użytkowników komputerów i ponownie stał się powodem do dumy w rodzimej branży informatycznej.

Nowy mks_vir składa się z wielu modułów, w tym m.in. skanera, monitora antywirusowego, aktualizacji pracujących w oparciu o chmurę Microsoft Azure i zaawansowanych mechanizmów heurystycznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym "własnym programem" to chyba nie do końca prawda. Z tego co kiedyś czytałem o upadku firmy wynikało, że mks i arca wykorzystywały ten sam silnik (z modyfikacjami), którego autorem i właścicielem był od zawsze Marek Sell. Po jego śmierci "kluczowi programiści" bezprawnie go przejęli wydając własny produkt pod nazwą ArcaBit, do upadku obu firm doprowadził konflikt prawny ze spadkobiercami pana Marka. Nie wiem ile w tym prawdy, ponieważ polskim dziennikarzynom nie do końca można wierzyć, ale proponowałbym zweryfikować te informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby coś bezprawnie przejęli, to byśmy raczej słyszeli o karach więzienia/grzywny dla ludzi z ArcaBitu, prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej niekoniecznie, wszyscy wiemy jak kulawe i dziurawe jest polskie prawo, to nie California .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"W roku 2008 prokuratura odrzuciła wszystkie zarzuty przeciwko Włodzimierzowi Banaszakowi, nie dopatrując się przestępstwa w jego działaniach. Spór o kody źródłowe wciąż nie został rozstrzygnięty."

 

A ta sprawa jak się zakończyła? Tak czy inaczej ciężko uwierzyć, że wspaniale prosperująca firma nagle zaczyna kuleć i dzieje się to na krótko po śmierci jej twórcy. A potem w ciągu zaledwie kilku miesięcy wyrasta jej konkurencja, której głównym udziałowcem jest rodzina prezesa. Tego samego, który przez tyle lat potrafił wspaniale tą firmę prowadzić. Jak to możliwe, że przez tyle lat dobrze nią zarządzał, a w ciągu kilku miesięcy stoczyła się na krawędź przepaści? Dlaczego zarzuty odrzuciła prokuratura nie sąd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro odrzuciła prokuratura, a nie sąd, to znaczy, że W OGÓLE nie było żadnych podstaw, by sprawa trafiła do sądu. A jesli chodzi o kod źródłowy - nie wiem, nie słyszałem, by ktokolwiek w tej sprawie został skazany czy oskarżony. Ponadto, gdyby ktoś ukradł kod źródłow MKS-owi, to chyba raczej sprawa nie skończyłaby się tak, że ArcaBit otrzymuje prawa do MKS-a, prawda?

A czy ciężko uwierzyć, że firma zaczyna kuleć wkrótce po odejściu twórcy? Wiele firm tak skończyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ciężko uwierzyć, że firma zaczyna kuleć wkrótce po odejściu twórcy? Wiele firm tak skończyło.

 

Aha, ja na przykład, oczekuję zmierzchu Apple. Im bliższym swej legendy był Jobs tym większego krachu oczekuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro odrzuciła prokuratura, a nie sąd, to znaczy, że W OGÓLE nie było żadnych podstaw, by sprawa trafiła do sądu. A jesli chodzi o kod źródłowy - nie wiem, nie słyszałem, by ktokolwiek w tej sprawie został skazany czy oskarżony. Ponadto, gdyby ktoś ukradł kod źródłow MKS-owi, to chyba raczej sprawa nie skończyłaby się tak, że ArcaBit otrzymuje prawa do MKS-a, prawda?

A czy ciężko uwierzyć, że firma zaczyna kuleć wkrótce po odejściu twórcy? Wiele firm tak skończyło.

Widać że Pan Błoński jest opłacany przez agencje PR pracującą dla Arcabit. Przydało by się Panu nieco więcej obiektywizmu, bo Pana postawa aż cuchnie nieuzasadnioną stronniczością i brakiem dociekliwości.

  • Pozytyw (+1) 1
  • Negatyw (-1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

neon, masz coś na poparcie swoich słów tudzież coś związanego z konfliktem? Czy tylko z nudów/głupoty (niepotrzebne skreślić) jesteś anty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@neon: wiele firm i ludzi oskarża się o wiele różnych rzeczy. Jednak samo oskarżenie nie oznacza, że sytuacja miała miejsce. Skoro sąd zajmował się sprawą o kradzież własności intelektualnej i nie przyznał racji skarżącemu, to chyba oznacza, że skarżący nie potrafił swoich twierdzeń udowodnić, prawda?

Jeśli napiszę, że Kowalski ukradł samochód to czy Kowalski staje się złodziejem tylko dlatego, że ja tak napisałem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Jeśli napiszę, że Kowalski ukradł samochód to czy Kowalski staje się złodziejem tylko dlatego, że ja tak napisałem?"

 

Nie, nie staje się. Ale jak to powiedział numer 1 PR wszech czasów: Kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą. Na szczęście ja nie prowadzę bloga i nie utrzymuję się ze "skromnej" pensji prokuratora, dlatego też pozwolę sobie nie być tak "naiwny" w swych ocenach. A ponieważ Mks'a znam jeszcze z XT i wiem czym produkt Marka Sella był dla polskiej informatyki, pozwolę sobie również wszelkie niejasności wokół jego "następcy" potraktować na niekorzyść tego ostatniego (chyba mogę?). Bo jeśli nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi. A dla tego "czegoś" ludzie są zdolni do najgorszych podłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MKS_VIR był średni jego jedyną zaletą było to ze był.

Ja na przykład nie sięgnę po niego nawet z sentymentu. A co do Arcabitu to mnie tam coś w tym wszystkim śmierdzi. A jak coś śmierdzi to trzymam się z daleka.

Wydaje mi się ze Sell to był w stanie sobie przypilnować a jak go brakło to robili co chcieli. Jest wiele przypadków firm rozniesionych przez pracowników jak szef się rozchorował.

 

 

Jacenty z tym Apple to żebyś nie wykrakał ;)

Jak się okaże ze tylko Steve potrafił tak sprzedawać to nawet niewielki spadek dynamiki wzrostu będzie przy oczekiwaniach względem aple katastrofą. Poza tym apple bez Stevea już raz się stoczył kogo teraz Woźniaka wystawią?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...