Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wyłapali punkt, w którym negatywne myślenie przeradza się w depresję

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Case Werstern Reserve University zidentyfikowali punkt, w którym negatywne myślenie doprowadza do uruchomienia spirali depresyjnej. Dzięki temu rozwój choroby można wychwycić na bardzo wczesnym etapie.

Jaclene Zauszniewski opracowała krótki 8-pytaniowy kwestionariusz (Depression Cognition Scale, DCS). Odpowiedzi na pytania o bezradność, beznadziejność, bezcelowość, bezwartościowość, bezsilność, samotność, pustkę wewnętrzną oraz bezsensowność udziela się na skali, której jeden koniec stanowi stwierdzenie "zdecydowanie się zgadzam", a drugi "zdecydowanie się nie zgadzam".

Podczas badań w USA i na świecie za pomocą DCS udawało się wyłapać pacjentów z zaawansowanymi objawami depresji, ale psychologom zależało na czymś innym. Na wskazaniu punktu, w którym negatywne myślenie ustanawia wzorzec zapoczątkowujący kliniczną depresję (nawet wtedy, gdy brak innych związanych z depresją symptomów emocjonalnych czy fizycznych).

W studium Zauszniewski wzięło udział 629 zdrowych osób w wieku od 21 do 84 lat. Siedemdziesiąt procent próby stanowiły kobiety. Większość badanych ukończyła college i miała dochody wyższe niż 40 tys. dolarów. Na pytania odpowiadano za pośrednictwem Internetu. Punktację z DCS porównywano z wynikami uzyskanymi w Center for Epidemiologic Studies Depression Scale (CES-D). Ponieważ druga ze skal stanowi coś w rodzaju złotego standardu, na DCS można było wyznaczyć wynik graniczny, przy którym sugerowano, by pacjenci skorzystali z treningu metod eliminowania negatywnego myślenia. Okazało się, że wartością graniczną był wynik równy 7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Okazało się, że wartością graniczną był wynik równy 7."

 

No to jest prawie taka sama wiedza jak Odpowiedź na Wielkie Pytanie o Życie, Wszechświat i całą resztę :D

http://pl.wikipedia....t_i_całą_resztę

To fakt, że przydałoby się więcej danych ;) Szkoda, że w oryginale zabrakło informacji o samej skali (np. jaki jest maksymalny wynik, ile punktów przejściowych znajduje się między zdecydowanie tak i zdecydowanie nie). Wtedy siódemka stałaby się czymś więcej niż siódemką...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fakt, że przydałoby się więcej danych ;) Szkoda, że w oryginale zabrakło informacji o samej skali (np. jaki jest maksymalny wynik, ile punktów przejściowych znajduje się między zdecydowanie tak i zdecydowanie nie). Wtedy siódemka stałaby się czymś więcej niż siódemką...

 

Jak dla mnie to cud prawdziwy, że to się w ogóle dało zmierzyć. Pytanie czy ten sam test będzie równie przydatny w stosunku do Polaka, studenta, czy farmera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to cud prawdziwy, że to się w ogóle dało zmierzyć. Pytanie czy ten sam test będzie równie przydatny w stosunku do Polaka, studenta, czy farmera.

Z tego, co zrozumiałam, DCS ma być narzędziem pomocniczym dla lekarzy czy terapeutów, ale mimo wszystko wydaje mi się, że jakaś adaptacja skali by się przydała. W relacji prasowej wspominano niby o tym, że wykorzystywano ją na świecie, ale nie wiem, czy wszędzie była to ta sama 8-pytaniowa wersja. Biorąc pod uwagę różnice międzykulturowe, nie chce mi się wierzyć, że np. u Chińczyków i Amerykanów dane zachowanie będzie oznaczać to samo. Skoro wydaje się podręczniki dla dyplomatów, to tym bardziej w tak ważnej sprawie jak depresja warto byłoby unikać unifikacji. Siódemka to wartość graniczna dla Amerykanów, ale czy dla wszystkich mieszkańców Zachodu też? Nie jestem pewna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...