Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Najczulsza mechaniczna waga świata

Rekomendowane odpowiedzi

Grupa profesora Adriana Bachtolda z Institut Catalá de Nanotecnologia (Kataloński Instytut Nanotechnologii) stworzył najbardziej czułą wagę mechaniczną w dziejach. Nanomechaniczny sensor jest w stanie wykryć zmiany masy rzędu 1,7 joktograma (10-24 grama). To mniej więcej waga pojedynczego protonu.

Czujnik zbudowano z nanorurki o długości 150 nanometrów, umieszczonej nad wgłębieniem. Nanorurka wibruje z częstotliwością około 2 GHz, a pomiar masy jest dokonywany dzięki porównywaniu częstotliwości wibracji przed i po obciążeniu nanorurki.

Waga działa w temperaturze -269 stopni Celsjusza i w próżni, gdzie ciśnienie wynosi 10-14 bar. Oczywiście musi być też całkowicie izolowana od czynników zewnętrznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony jestem zachwycony z drugiej rozczarowany: trudno będzie tym zrobić naważkę np. 0,10000 m NaCl :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trudno będzie tym zrobić naważkę np. 0,10000 m NaCl :)

Zgadzam się. Bardzo trudno jest zrobić naważkę 0,1 metra NaCl tak dokładną wagą :)

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się. Bardzo trudno jest zrobić naważkę 0,1 metra NaCl tak dokładną wagą :)

 

Chodziło o mola - chemicy nie używają metrów a jeśli muszą, to sześciennych ;P Na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, że dawniej tak się w laboratoriach opisywało roztwory 1m - jednomolowy, 1n-jednormalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:(

Skoro tamci magicy z Katalonii, masę pomierzyli hercami, pomyślałem że masz oryginalną koncepcję odważenia 10cm soli ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:(

Skoro tamci magicy z Katalonii, masę pomierzyli hercami, pomyślałem że masz oryginalną koncepcję odważenia 10cm soli ;)

 

 

Na moje oko można to ważyć na "długość" ;) Trzeba tylko umieć uzyskać materiał o znanym przekroju poprzecznym. Poniżej przykład dla owego NaCl w postaci jednowymiarowej (1D).

 

Parametr sieci NaCl to w zaokrągleniu 0.5 nm, czyli w 1 metrze zmieści się 2*1/0.5e-9 cząsteczek NaCl. Dwójkę z przodu można zrozumieć patrząc na strukturę krystaliczną. Stąd jeden metr 1D NaCl to 4e9 cząsteczek dwuatomowych. Masa NaCl to około 59 a.u. (23 + 35.5). Zaokrąglając a.u. do 1.7e-27 kg dostajemy ok. 100e-27 kg, czyli 0.1e-24 kg, a miligramach 0.1e-18. Stąd, jeśli nie pomylilem się w obliczeniach, 1 m 1D NaCl to 4e9 cząstek NaCl x masa cząsteczki 0.1e-18 mg, czyli 0.4e-9 mg. Dokładność przeciętnej wagi laboratoryjnej to 0.01 mg.

 

Hehe, trochę fantazjując...

 

Biorąc 1 mln km 1D NaCl dostajemy 0.4 mg. Średnia odległość Księżyca od Ziemi, to ok. 380 tys. km. Zatem na 1 mln km składają się ok. 3 takie odległosci (dokładniej 2.6), które nazwę roboczo "księżyce". Teraz można sobie odważyć 1 księżyc NaCl, którego masa wyniesie mniej więcej 0.1 mg. Może komuś 2 obwody Ziemi NaCl ? Voila. Odważamy 0.03 mg. Co prawda materiał jest w postaci zwiniętej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...