Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Flerowium i livermorium - nowe nazwy na tablicy Mendelejewa

Rekomendowane odpowiedzi

Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej zaakceptowała propozycje dotyczące nazw 114. i 116. elementu tablicy okresowej. Nazwy zaproponowały Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) oraz Instytut Badań Atomowych z Dubnej. To właśnie te instytucje, podczas wspólnego projektu, dokonały odkrycia.

Element 114. będzie nosił nazwę flerowium (Fl), a 116. - livermorium (Lv).

Nazwa flerowium została wybrana na cześć Laboratorium Flerowa, w którym zsyntetyzowano oba pierwiastki. Gieorgij Flerow (1913-1990) był wybitnym fizykiem, odkrywcą samorzutnego rozszczepienia uranu oraz pionierem fizyki ciężkich jonów.

Z kolei livermorium wybrano na cześć Lawrence Livermore National Laboratory oraz miasta Livermore. To uczeni z tego laboratorium współpracowali z Rosjanami w Dubnej, gdy dokonano odkrycia kilku superciężkich pierwiastków.

Współpraca pomiędzy rosyjskim a amerykańskim ośrodkiem badawczym rozpoczęła się w 1989 roku z inicjatywy Flerowa i Kena Huleta (1926-2010).

Przed 10 laty międzynarodowy zespół zsyntetyzował oba nazwane właśnie pierwiastki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. dawniej jakoś lepiej nazywali te pierwiastki. No i dalej pozostaje problem Elerium 115 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Jak mała może być tablica okresowa pierwiastków? Bardzo mała. Naukowcy z University of Nottingham wyżłobili właśnie symbole 118 pierwiastków na ludzkim włosie. By tego dokonać i pobić rekord, musieli się posłużyć mikroskopem elektronowym i generatorem wiązek jonowych. Eksperymentalny włos pobrano z głowy prof. Martyna Poliakoffa.
      Profesor dostał miniaturową tablicę okresową w prezencie urodzinowym. Aby zademonstrować możliwości najnowszych technologii, specjalista ds. mikroskopii dr Mike Fay (główny autor włosianej tablicy Mendelejewa) i nanotechnolog dr Chris Parmenter
      też na płatku śniegu napis "Merry Christmas". Stanowiło to część większego projektu Sixty Symbols, prezentującego 60 symboli stosowanych w fizyce i astronomii.Chociaż pisanie na płatku śniegu jest z jednej strony sezonową przyjemnością, z drugiej stanowi znakomity sposób zademonstrowania niesamowitych możliwości narzędzi wykorzystywanych na co dzień przez naukowców w laboratorium – cieszy się prof. Philip Moriarty.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...