Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Gdy brak serotoniny, kontrola agresji szwankuje

Recommended Posts

Wahania poziomu serotoniny w mózgu, które często pojawiają się, gdy ktoś nie jadł lub jest zestresowany, niekorzystnie wpływają na rejony odpowiadające za regulację gniewu.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge zebrali grupę zdrowych ochotników. Manipulowano stężeniem serotoniny w ich mózgach. W dniu wyczerpywania neuroprzekaźnika badanym podawano mieszankę aminokwasów bez tryptofanu (Trp), z którego w organizmie powstaje serotonina. W dniu placebo wolontariusze dostawali tę samą mieszankę uzupełnioną o normalną ilość Trp.

Za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego badano, które obszary mózgu reagowały i jak się ze sobą komunikowały podczas oglądania twarzy o złej, smutnej i neutralnej mimice. Okazało się, że gdy poziom serotoniny był niski, komunikacja między ciałem migdałowatym (ośrodkiem emocjonalnym będącym częścią układu limbicznego) a płatami czołowymi ulegała osłabieniu. Oznacza to, że korze przedczołowej może być trudniej kontrolować generowany przez amygdala gniew.

Dr Molly Crockett (obecnie z Uniwersytetu w Zurychu) poprosiła też ochotników o wypełnienie kwestionariusza osobowościowego. W ten sposób ustalono, które osoby mają tendencję do zachowywania się agresywnie. Psycholodzy stwierdzili, że w ich przypadku po uszczupleniu zapasów serotoniny komunikacja między ciałem migdałowatym a korą przedczołową pogarszała się w jeszcze większym stopniu. Sugeruje to, że osoby z tendencjami agresywnymi – naturalnie niskim poziomem serotoniny - są najbardziej wrażliwe na wahania stężenia neuroprzekaźnika.

Od dziesięcioleci wiedzieliśmy, że serotonina odgrywa w agresji kluczową rolę, jednak dopiero niedawno zyskaliśmy technologię, która pozwala zajrzeć do mózgu i sprawdzić, jak serotonina pomaga nam kontrolować emocjonalne impulsy – podkreśla Crockett. Naukowcy twierdzą, że choć badania prowadzono na zdrowych ochotnikach, uzyskane rezultaty pozwalają też wyjaśnić zachowanie w wielu zaburzeniach psychicznych, dla których typowa jest agresja. Wymieniają np. w okresowe zaburzenie eksplozywne (ang. intermittent explosive disorder, IED), czyli nawracające epizody gwałtownych napadów agresji. Są one nieproporcjonalne do działających bodźców. Może je wywołać np. widok złej twarzy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stan sytości nie zrobi z wilka baranka  :). Potrzebna jest jeszcze jakość pokarmu:

W dniu wyczerpywania neuroprzekaźnika badanym podawano mieszankę aminokwasów bez tryptofanu (Trp), z którego w organizmie powstaje serotonina.

Dobrym żródłem tryptofanu jest mleko, stąd niemowlaki są tak mało agresywne  :P.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O ilościach tryptofanu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tryptofan

W mleku jest nie za dużo, ale za to w suszonym mięsie dorsza 8,75raza więcej. Jutro idę do mięsnego i kupię z kg. Ten mój pociąg do serotoniny jest z doświadczeń z dziurawcem, zaparzony powoduje u mnie uczucie spokoju. Jak tylko zobaczyłem notkę odwiedziłem lodówkę w poszukiwaniu mleka i zrobiłem herbatę z dziurawca. Poczułem się lepiej :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

W mleku jest nie za dużo,

procentowo, w stosunku do białka,  najwięcej !

Suszone mleko będzie więc lepsze od suszonego dorsza.

 • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale to jednak chyba ja nie mam racji, bo przecież 3g to typowa ilość białka przypadająca na 100g mleka, więc znaczy to, że popatrzyłem na rozdrobiony już produkt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)

W podanym przez Ciebie linku, 3g białka owszem, ale w 100ml produktu powstałego z rozpuszczenia 1 łyżki mleka w proszku w 250ml wody.

Suszone mleko (w proszku) zawiera średnio 25% białka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zatem zjadanie jednego opakowania z tej aukcji powodowałoby zaaplikowanie sobie 62,5g białka. Czy jest to bezpieczny i tani sposób na uzupełnienie do treningu nastawionego na budowę masy mięśniowej? Wydaje mi się, że można by się rozchorować od jedzenia takiej ilości mleka w proszku/dzień. Jaka ilość tryptofanu jest potrzebna do dobrego samopoczucia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jaka ilość tryptofanu jest potrzebna do dobrego samopoczucia?

Dobre samopoczucie lepiej osiągać bez dodatkowej suplementacji chemicznej, a sproszkowane mleko jest na indeksie chłopaków z siłki, ze względu na dużą zawartość laktozy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za troskę :) Obawiam się jednak o komunikację swojego amygdala z płatami czołowymi. Nie chodzi tu o wybuchy agresji, a o inteligencję emocjonalną(często ludzie którzy osiągają sukcesy biznesowe to właśnie Ci, którzy mają wysoką samoświadomość swoich wewnętrznych przeżyć). Na podstawie notki przypuszczam, że kontrolę nad emocjami wspiera serotonina (że jest niezbędnie konieczna).

 

Dobre samopoczucie chcę osiągnąć przez bieganie, na początek biegam od tygodnia. Nie mam koncepcji na racjonalny trening. Dosyć się zapuściłem z kondycją i brzuszkiem. Robię 20 min marszo-bieg (bigenę do momentu w którym mogę już tylko iść i są to bardzo krótkie odcinki kiedy biegnę). Po takim wyczynie czuję się bardzo zmęczony, ale subiektywne odczucia świetne :P Ten mój marszo-bieg to odczuwam jako zmaganie się ze sobą i przeżywanie tego jest piękne :)

 

Oprócz tego czytam rewelacyjną książkę "Mowa ciała" Allan i Barbara Pease. Ma mi to pomóc w czytaniu ludzi. I dzięki temu czasem zaczynam się prawie śmiać gdy widzę jak ktoś udaje powagę i zainteresowanie a tak na prawdę jest bardzo, bardzo znudzony  ;D Takie "czytanie ludzi" redukuje niepewność w relacjach (pomaga wiedzieć "co na prawdę jest")

Share this post


Link to post
Share on other sites

No i oto chodzi!

Jak się odpowiedni budulec (dorsz + dziurawiec) ciału dostarczy i wyzwoli w czasie zajęć fizycznych endorfiny, a do tego właściwą lekturą psyche zajmie, to sukces (dobre samopoczucie) murowany.

Powodzenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

przymusowe pompy z serotoniną dla stadionowych bandytów ? a może obowiązkwa pastylka przed wejściem na trybuny...

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
przymusowe pompy z serotoniną dla stadionowych bandytów ? a może obowiązkwa pastylka przed wejściem na trybuny...:)

A może strzelanie bez ostrzeżenia z ostrej amunicji dla sprawców zamieszek? Tańsze i bardziej skuteczne, a do tego jednorazowa aplikacja terapii daje natychmiastowy i trwały efekt :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skuteczność dodatkowej serotoniny potwierdzona eksperymentalnie. Nawet zwiększa mi się zdolność do autorefleksji i cofania się swoimi myślami do wcześniejszych etapów procesu myślowego i tworzenia nowych reakcji na pojawiające się emocje. Normalnie... czad! ;)

 

Serotoninę pozyskuję z dziurawca. 3-4 kubki dziennie parzonego z saszetek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako, że jestem kobietą (chyba, bo różnie to już na tym forum ze mną bywało), to nawet nie patrząc na poziom serotoniny wahania i zmiany nastroju mam co kilka minut. Te hormony... ;P A jeśli chodzi o poprawianie nastroju... jako, że ze mnie leń, wystarcza mi np. czekoladka w łapce i dobra komedia czy coś w tym stylu (spoko, BMI w normie xD. I czekoladę, i komedie trzeba dawkować).

Jadąc w autobusie czy też na lekcji jestem świadkiem całkiem zabawnych sytuacji (niektóre gagi rozbrajają - pamiętacie jakieś szczególnie śmieszne ze szkoły?).

Przykład: polonista wściekając się na naszego kolegę: "Całe szczęście, że w Polsce nie ma wolnego obrotu bronią, bo bym nie wytrzymał.", "Może ktoś unieszkodliwć tego człowieka? Biorę to na siebie."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Naukowcy od dawna wysuwają różne teorie, które mają wyjaśnić, dlaczego samice większości gatunków żyją dłużej niż samce. Jedni wskazywali na różnice hormonalne, inni na mutacje mtDNA. Jednak teorią, która miała najwięcej zwolenników była ta, mówiąca, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest większa agresywność samców. Teraz międzynarodowy zespół naukowy znalazł dowód na jej potwierdzenie. Artykuł na ten temat ukazał się w Science Advances.
   Na dowód natrafiono przypadkiem. Uczeni z Tajwanu, USA, Chin i Wielkiej Brytanii badali gatunek oligodona, węża żyjącego na wyspie Lan Yu u wybrzeży Tajwanu. Węże żyją na plażach, a z wcześniejszych badań wiadomo, że samice są terytorialne, gdyż trzymają się blisko głównego źródła pożywienia, jaj żółwi. Samice oligodonów z Lan Yu walczą między sobą, broniąc swojego terytorium i dostępu do jaj. Wiadomo też było, że samce tego gatunku żyją dłużej niż samice, ale one nie walczą oni o terytorium, ani o partnerkę do rozrodu.
   W czasie, gdy naukowcy badali węże na dwóch plażach, miał miejsce sztorm, który na tyle zniszczył jedną z nich, że żółwie nie mogły składać tam jaj. Powstało więc idealne środowisko badawcze, które uczeni postanowili wykorzystać. Nadal monitorowali zachowanie i długość życia samic węży żyjących na obu plażach, a następnie porównali wyniki badań. Okazało się,że na plaży, na której nie było jaj żółwi, samice oligodonów stały się mniej agresywne i żyły dłużej, niż samice z plaży z jajami.
   Zdaniem autorów badań, jest to kolejny dowód pokazujący, że na różnicę w długości życia pomiędzy płciami wpływa poziom agresji.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Dużą aktywność stosunkowo słabo poznanej grupy neuronów - brzusznego jądra przedsuteczkowatego (ang. ventral premammillary nucleus, PMv) - można powiązać z agresją u myszy.
   Stymulując i hamując te komórki optogenetycznie, naukowcy z Karolinska Institutet byli w stanie kontrolować agresję u gryzoni.
   Szwedzi podkreślają, że PMv z podwzgórza to dobrze zachowana ewolucyjnie część mózgu, która odgrywa kluczową rolę w zapoczątkowaniu i organizacji agresywnego zachowania.
   Badając samce myszy, które przejawiały agresję, gdy w ich klatkach umieszczano nowego samca, zespół zauważył, że neurony z ich PMv były bardziej aktywne. Co więcej, aktywując PMv za pomocą metod optogenetycznych, dało się inicjować agresję w sytuacjach, w których zwykle zwierzęta nie atakują, zaś hamując PMv, można było zaburzyć trwający atak.
   Mapowanie neuronów z PMv wykazało także, że potrafią one aktywować inne regiony mózgu, np. centra nagrody.
   Odkryliśmy, że krótka aktywacja PMv może wyzwalać przetrwały afekt, co wyjaśnia znany nam wszystkim fenomen: antagonizm utrzymujący się długi czas po zakończeniu kłótni.
   Autorzy publikacji z pisma Nature Neuroscience podkreślają, że u samców agresja ma często charakter rytualny i służy nie tyle wyrządzeniu krzywdy, co ustaleniu hierarchii. Zjawisko to można badać w ramach tzw. testu rurki; myszy spotykają się tu w wąskim korytarzu i na podstawie przebiegu ich kontaktów da się wyciągać wnioski nt. uległości i dominacji. Gdy podczas eksperymentów Szwedzi hamowali PMv u dominującego samca i pobudzali te same neurony u samca uległego, hierarchia ulegała odwróceniu.
   Jednym z najbardziej zaskakujących wyników naszego studium było to, że odwrócenie ról osiągnięte za pomocą manipulowania PMv utrzymywało się do 2 tygodni - opowiada prof. Christian Broberger.
   Naukowcy mają nadzieję, że rezultaty badania wspomogą opracowanie nowych strategii zarządzania agresją.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Spożycie tłuszczów trans wiąże się z drażliwością i agresją. Dotyczy to kobiet i mężczyzn w każdym wieku i wszystkich ras.
   W badaniach dr Beatrice Golomb z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wzięło udział 945 osób. Po raz pierwszy udało się połączyć konsumpcję tłuszczów trans z nieprzyjemnymi zachowaniami o różnym natężeniu: od zniecierpliwienia poczynając, na otwartej agresji kończąc.
   Tłuszcze trans występują w mleku i produktach z mleka, a także w baraninie i wołowinie. Stanowią tu ok. 3-5% całkowitej objętości tłuszczów. Z większymi ilościami tłuszczów trans mamy do czynienia w przypadku wielu półsyntetycznie otrzymywanych stałych tłuszczów roślinnych, wśród których często wymienia się margarynę.
   Tłuszcze trans mają związek z insulinoopornością, a powodując wzrost poziomu złego cholesterolu we krwi, przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zmian miażdżycowych.
   Na początku badań zebrano dane nt. diety ochotników, dokonano też oceny ich zachowania. W wywiadzie pytano o agresję przejawianą w ciągu życia, taktyki postępowania w razie konfliktu, a także samoocenę drażliwości/łatwości wyprowadzania z równowagi. Na skali "jawnej agresji" oceniano niedawne zachowania agresywne. Podczas analizy wzięto poprawkę na płeć, wiek, wykształcenie, spożycie alkoholu i palenie papierosów.
   Odkryliśmy, że większe spożycie tłuszczów trans wiązało się [i był to związek istotny statystycznie] z silniejszą agresją. Dodatkowo w testach było ono lepszym prognostykiem agresji niż inne znane predyktory, które uwzględniliśmy. Jeśli okaże się, że jest to związek przyczynowo-skutkowy, zyskamy kolejny argument na rzecz zaleceń dotyczących unikania jedzenia tłuszczów trans lub eliminowania ich z dań dostarczanych do różnych instytucji, np. szkół i więzień [...].
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Uwalnianie wapnia z kości zachodzi zarówno w czasie laktacji, jak i w przebiegu różnych nowotworów, np. raka piersi. Naukowcy wiedzieli, że odpowiada za to wydzielane przez gruczoły mlekowe (bądź tkanki nowotworowe) białko podobne do parathormonu (PTH-RP). Nie mieli jednak pojęcia, co i gdzie reguluje sekrecję PTH-RP. Okazało się, że to serotonina, znana lepiej jako hormon szczęścia.
   Naukowcy z University of Cincinnati wpadli na trop roli spełnianej przez serotoninę, badając komórki oraz tkanki mysie, krowie i ludzkie. Co ważne, zidentyfikowali też receptory, na które hormon oddziałuje. Co to oznacza z punktu widzenia praktyka? Amerykanie uważają, że dzięki temu będzie można opracować leki zapobiegające utracie masy kostnej (nadmiernej resorpcji kości).
   Wiedząc, że antydepresanty, które ograniczają wychwyt zwrotny serotoniny (SSRI), wywołują także zmniejszenie masy kostnej, naukowcy zaplanowali eksperyment ze zmodyfikowanymi genetycznie myszami. Nie wytwarzały one wystarczających ilości serotoniny i w ich gruczołach mlecznych było znacznie mniej PTH-RP niż w gruczołach zdrowych gryzoni w czasie laktacji.
   Potraktowane serotoniną mysie i krowie gruczoły zwiększały ekspresję PTH-RP, odpowiednio, 8- i 20-krotnie. Gdy hormon dodano do 3 linii komórek ludzkiego raka piersi, ekspresja białka podobnego do parathormonu również wzrosła 20-krotnie.
   Podczas badań na modyfikowanych genetycznie myszach i komórkach mysich gruczołów mlekowych sprawdzano, który z receptorów serotoniny odpowiada za regulację wydzielania PTH-RP. Choć wcześniejsze studia wskazywały, że dla niektórych funkcji gruczołów mlecznych istotny jest receptor 5-HT7, eksperyment akademików z University of Cincinnati sugerował, że tym razem chodzi o receptor 5-HT2.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   MDMA (ecstasy) wywołuje trwałe zmiany w mózgu. Dotyczą one spadku poziomu serotoniny w mózgu, który organizm próbuje kompensować, zwiększając liczbę receptorów (Archives of General Psychiatry).
   Serotonina spełnia bardzo ważną rolę - reguluje nastrój, sen, uczenie i pamięć. Dr Ronald Cowan z Vanderbilt University podkreśla, że obecnie prowadzone są badania nad ewentualnym wykorzystaniem ecstasy w terapii zespołu stresu pourazowego i lęku towarzyszącego chorobie nowotworowej. Najpierw trzeba jednak ustalić, przy jakiej dawce mogą się pojawić efekty toksyczne i czy istnieje genetyczna podatność na toksyczne oddziaływanie MDMA.
   Za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) zliczano receptory serotoninowe typu 2A (5HTR2A) w różnych rejonach mózgu. Badano kobiety, które zażywały MDMA, ale nie w ciągu 3 miesięcy poprzedzających eksperyment. Grupę kontrolną stanowiły panie, które nigdy nie sięgnęły po ecstasy.
   Okazało się, że narkotyk zwiększał liczbę receptorów 5HTR2A. Im wyższe dawki, tym więcej receptorów. Cowan dodaje, że podobne wyniki uzyskano podczas badań na zwierzętach. "Inwestując" w receptory, organizm próbuje kompensować spadek poziomu neuroprzekaźnika.
   Wcześniej w tym roku Cowan i inni odkryli, że ecstasy zwiększa aktywację 3 obszarów związanych z przetwarzaniem wzrokowym. Razem z najnowszymi wynikami sugeruje to przewlekłe zmiany w układzie serotoninergicznym.
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...