Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zmarł "ojciec e-booków"

Rekomendowane odpowiedzi

Zmarł „ojciec e-booków", futurysta Michael Stern Hart. W roku 1971, gdy miał 24 lata, rozpoczął on prace nad Projektem Gutenberg, jednym z pierwszych i wciąż działających projektów bezpłatnego udostępniania dzieł literackich

To, co robił Hart stało się inspiracją dla Linusa Torvaldsa i w dużym stopniu przyczyniło się do powstania ruchu open source.

Project Gutenberg był pierwszą próbą stworzenia cyfrowych książek, e-booków. Teraz na witrynie Project Gutenberg umieszczono wspomnienie o założycielu projektu, w którym czytamy: 4 lipca 1971 roku, zainspirowany bezpłatnie rozdawaną kopią Deklaracji Niepodległości, zdecydował przepisać ją na komputerze i rozesłać do innych użytkowników sieci. W ten sposób rozpoczął projekt digitalizacji literatury, który trwa od 40 lat i stanowi dzieło życia Harta. [...] Michael S. Hart pozostawił po sobie znaczący ślad. Wynalazek e-booków nie jest po prostu technologiczną innowacją czy prekursorem współczesnego świata informacji. E-booki to sposób na nieograniczona bezpłatną dystrybucję literatury. Stanowią one sposób na szerzenie oświaty. Z kolei szerzenie oświaty, idei zawartych w literaturze, przyczynia się do rozwoju.

Obecnie na stronach Project Gutenberg udostępniono ponad 36 000 bezpłatnych e-booków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Obecnie na stronach Project Gutenberg udostępniono ponad 36 000 bezpłatnych e-booków.

Z czego w języku polskim jest mniej niż 50 książek. :-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już grzebałeś, to trzeba było napisać gdzie - tak to jest bełkot, a nie informacja.

Ja się dogrzebałem do Wikisources, torrentów i całego Internetu, znalazłem więc znacznie więcej niż 4000, ale chyba nie o to tu chodziło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Amazon udostępnił aplikację, która pozwala na bardzo proste przesyłanie dokumentów z komputera z systemem Windows na czytnik Kindle. Program „Send To Kindle“ pracuje z poziomu Eksploratora Windows. Użytkownik Windows XP, Visty lub Windows 7 może, po zainstalowaniu oprogramowania, kliknąć prawym przyciskiem na dokumencie przechowywanym na dysku twardym komputera i wybrać opcję „Send To Kindle“. Resztą zajmie się oprogramowanie, które przesyła dokumenty do chmury Amazona, a stamtąd na czytnik. Wysyłane w ten sposób dokumenty zostaną przekonwertowane na rodzimy format Kindle’a, AZW.
      Nowy program Amazona instaluje też opcję „Send To Kindle“ z poziomu każdej aplikacji Windows, z której można drukować. Wówczas należy wybrać „Drukuj“, a następnie „Send To Kindle“. Możemy zatem, pracując w Wordzie, nakazać wysłanie dokumentu do czytnika. Zostanie on zapisany i wysłany w formacie PDF.
      Program współpracuje z następującymi formatami: PDF, DOC, DOCX, TXT, RTF, JPEG, JPG, GIF, PNG, BMP.
      Wysyłany plik nie może być większy niż 50 megabajtów. Jednocześnie można wysłać do 25 plików.
      Program można pobrać ze strony Amazona.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji przeprowadzono pierwsze na świecie badania dotyczące wygody czytania książek papierowych, e-booków oraz książek elektronicznych wyświetlanych na ekranie tabletu.
      E-booki i inne typy książek elektronicznych odgrywają coraz ważniejszą rolę na światowym rynku. Jednak w Niemczech klienci są szczególnie sceptyczni w odniesieniu do czytników książek elektronicznych i e-booków. Nasze badania miały pokazać, czy istnieją rzeczywiste powody tego sceptycyzmu - stwierdził autor badań, profesor Stephan Fussel. Badania dają nam naukowe podstawy do odrzucenia szeroko rozpowszechnionej opinii, jakoby czytanie z ekranu niosło ze sobą negatywne skutki. Nie ma czegoś takiego jak zderzenie kultur czytania - dodaje uczony.
      Niemal wszyscy uczestnicy badań mówili, że najbardziej lubią czytać książki w postaci papierowej. Była to dominująca subiektywna odpowiedź, jednak nie potwierdziły jej wyniki badań - stwierdził profesor Matthias Schlesewsky.
      Z badań wynikało bowiem, że informacje czytane na ekranie tabletu są łatwiej przyswajane niż wówczas, gdy są odbierane z drukowanej książki czy czytnika książek elektronicznych. Ponadto okazało się, że starsze osoby czytają szybciej, gdy korzystają z tabletów. U osób młodszych takiej zależności nie zauważono.
      Subiektywne odczucia dotyczące różnicy pomiędzy czytnikami książek a książkami również nie znalazły odbicia w wynikach badań. Uczestnicy eksperymentów stwierdzali bowiem, że wygodniej czyta im się książkę drukowaną, tymczasem naukowcy nie zauważyli żadnej różnicy. Subiektywne preferencje dla druku nie znalazły odbicia ani w szybkości czytania, ani w przyswajaniu informacji - mówi Schlesewsky.
      Badania prowadzono na dwóch grupach: młodszych i starszych dorosłych. Każdy z uczestników czytał różne teksty o różnych poziomach trudności. Miał do dyspozycji drukowaną książkę, Kindle'a oraz iPada. Wyniki były zbierane dzięki pomiarom ruchów oczu oraz za pomocą EEG.
      Badania były współorganizowane przez stowarzyszenie niemieckich wydawców i księgarzy.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Amazon poinformował, że obniżka ceny czytnika Kindle do 189,99 USD wpłynęła na olbrzymi wzrost sprzedaży urządzenia. Podobno przez każdy z trzech miesięcy drugiego kwartału Kindle znajdował więcej nabywców niż iPad.
      Amazon nie zdradza szczegółowej liczby sprzedanych urządzeń, ale warto pamiętać, że Apple w ciągu mniej niż trzech miesięcy sprzedało 3 miliony tabletów.
      Jeff Bezos, szef Amazona, poinformował jedynie, że po obniżce ceny Kindle'a z 259 do 189 dolarów sprzedaż urządzenia zwiększyła się trzykrotnie. Wraz z popularnością czytnika książki elektronicznej rośnie też liczba kupowanych e-booków. W ubiegłym miesiącu liczba sprzedanych przez Amazon książek elektronicznych była o 43% większa niż książek drukowanych.
      Obecnie Amazon oferuje 1,8 miliona bezpłatnych i 630 000 płatnych tytułów.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Wzmagająca się konkurencja na rynku czytników książek elektronicznych wymusza już spore obniżki cen. Najpierw Barnes & Noble ogłosiło, że czytnik Nook 3G stanieje z 259 do 199 dolarów. Ponadto na rynek trafił Nook Wi-Fi wyceniony na 149 dolarów. Natychmiast zareagował Amazon, obniżając cenę Kindle'a z 259 do 189 USD.
      Nook i Kindle rywalizują z Readerem Sony oraz, przede wszystkim, z iPadem Apple'a. Urządzenie firmy Jobsa sprzedało się w liczbie 2 milionów egzemplarzy w ciągu pierwszych 60 dni, a sklep z e-książkami Apple szybko zyskuje na popularności. Dlatego też konkurencja musi działać. Tym bardziej, że eksperci twierdzą, iż do końca bieżącego roku na rynek będzie trafiało coraz więcej urządzeń przystosowanych do czytania e-książek.
      Analitycy firmy Goldman Sachs przewidują, że do roku 2015 amerykański rynek książki elektronicznej zwiększy się o 47%. W tym samym czasie Apple ma zdobyć na nim 33% udziałów, a pozycja Amazona ma osłabnąć z obecnych 50 do 28 procent. Barnes & Noble zdobędzie za to 15% rynku.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Właściciele RapidShare otrzymali od wydawców książek elektronicznych list z wyrokiem sądu i żądaniem natychmiastowego usunięcia z serwisu 148 e-booków. Ponadto sąd nakazał RapidShare podjęcie działań, które uniemożliwią w przyszłości nielegalne udostępnianie książek.
      Jeśli właściciele RapidShare nie spełnią żądań poszkodowanych, mogą zostać skazani na kary więzienia oraz do 339 000 dolarów grzywny.
      To pierwsza duża sprawa sądowa dotycząca piractwa e-książek.
      W miarę rozpowszechniania się czytników książki elektronicznej coraz więcej osób sięga po literaturę wydawaną w takim właśnie formacie. Rośnie też związane z tym piractwo. Wydawcy postanowili zatem działać jak najszybciej.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...