Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Szczera odpowiedź po rzucie kostką

Recommended Posts

Rzut kostką przed zadaniem kłopotliwego pytania sprawia, że ludzie udzielają bardziej szczerych odpowiedzi.

Julia Jones i Freya St John z Bangor University zastosowały swoją metodę podczas badania farmerów z północno-wschodniego RPA, których pytano, czy zabijają chronione lamparty. Podczas przepytywania ludziom dawano na początku kostkę i proszono o rzucenie nią w taki sposób, by badacz nie widział wyniku. Jednocześnie poinformowano, że gdy wyrzuci się jedynkę, należy odpowiedzieć "nie", przy szóstce "tak", a w pozostałych przypadkach trzeba powiedzieć prawdę.

W takiej sytuacji "tak" respondenta nie zawsze musiało oznaczać potwierdzenie, a "nie" nie zawsze oznaczało nie, dlatego po wyrzuceniu wartości od 2 do 5 farmerzy w większym stopniu chcieli odpowiadać uczciwie.

Panie psycholog przetestowały technikę odpowiedzi losowanej (ang. randomized response technique, RRT) na narkomanach i porównywały uzyskane odpowiedzi z wynikami testów na obecność narkotyków w próbkach włosów. Okazało się, że rzucający kostkami udzielali bardziej szczerych odpowiedzi od przedstawicieli grupy kontrolnej.

St John i Jones chcą wykorzystać RRT, by lepiej ukierunkować działania mające na celu ochronę zagrożonych gatunków. Stosując losowanie odpowiedzi, stwierdziły, że postawy farmerów wobec drapieżników oraz zachowania przyjaciół (z założeniem, że podobni utrzymują kontakty z podobnymi) stanowią dobre prognostyki zaangażowania w zabronione działania. Dzięki temu łatwiej będzie wytypować grupę popełniającą wykroczenia i objąć ją interwencją.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...